Novinky - 11.12.2021 13:42

Na viac nemáme, skonštatoval Weiss. Smutná realita slovenských klubov

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/youtube

Veľmi často sa s koncom jesennej časti sezóny vynorí séria sklamaných článkov o tom, ako slovenské kluby opäť raz v pohárovej Európe vyhoreli. Tento rok na to zdanlivo priestor nie je. Zástupcu sme v pohárovej Európy mali, ŠK Slovan Bratislava sa stal prvým tímom v ére samostatnosti, ktorý nazbieral osem bodov a do posledného hracieho dňa bol v hre o postup zo skupiny. Lenže ani to priestor na prehnaný optimizmus nevytvára. S ročníkom 2021/22 vznikla nová klubová súťaž, ktorá mala dať priestor práve tímom zo súťaží "druhého sledu" a aj pre Fortunaligistov vytvorila väčšiu šancu na presadenie sa.

V Konferenčnej lige si nakoniec zahral len Slovan Bratislava, aj to sa do nej prepadol z predkola Champions League a následne aj z predkôl Európskej ligy. "Definoval by som to ako realitu. Keď je súper lepší, musíte mu zagratulovať, skloniť hlavu, pokračovať a pracovať ďalej. Vieme, kde máme svoje nedostatky, na ktorých budeme pracovať a zlepšovať sa. Takisto ako tréner sa učí celý život, tak aj hráči sa musia učiť a pridať, aby sme sa priblížili na takú úroveň, na akej je medzinárodný futbal," povedal po prehre s Kodaňou tréner Vladimír Weiss starší. Jeho tím pritom minulý rok opanoval domácu ligu dominantným spôsobom, tretí rok po sebe, a kraľuje jej aj aktuálne.

Svojho zástupcu vo vyraďovacej fáze pritom bude mať Izrael či Azerbajdžan. To je dôvod, prečo manko v koeficientoch UEFA na tieto ligy Fortuna liga nezníži. Podľa nich ide o 30. najlepšiu najvyššiu súťaž na kontinente, porovnateľnú s kazašskou, slovinskou či bieloruskou. Všetky susedné krajiny majú svoje ligy vyššie. Rakúska je ôsma, ukrajinská jedenásta, česká šestnásta a poľskej patrí 28. miesto. Česku bude na jar v akcii pokračovať dvojica pražských tímov, oba v Conference League. Existuje preto slušná šanca, že po najbližšom prehodnotení koeficientov bude mať v pohárovej Európe až päticu zástupcov. Porovnávať sa pritom budú s Dánmi, Chorvátmi, Grékmi a Turkami.

Slovenské mužstvá za ostatných päť meraných sezón pozbierali 15.625 bodu. Z tretej desiatky by nás radi zosunuli Slovinci, no ich kluby už rovnako tento rok bodovať nebudú. Bielorusko nateraz stráca priveľa a hľadieť sa tak dá vpred. Na dosah je poľská či kazašská liga, o čosi vyššie maďarská a azerbajdžanská. O všetkých spomenutých platí, že do predkôl vyslali štyri svoje tímy, no skupinovú fázu vybojoval len jediný. Legia Varšava skončila na štvrtom mieste svojej skupiny v Európskej lige, FC Kajrat uhral dve remízy v Konferenčnej lige.