Novinky - 24.05.2019 17:01

Posledné úlohy: nájsť účastníka baráže a zveľadenie kont Slovanistov

Zdroj: huste.tv

Pred záverečným fortunaligovým kolom sú už mnohé rébusy dávno vyriešené, ale niekoľko otáznikov napriek tomu ostalo. Okrem "formalít" v podobe presného zoradenia mužstiev do tabuľky, je stále otvorená barážová predposledná priečka a zaujímavé rekordy naháňajú viacerí hráči. Ako tomu bolo počas celej sezóny, v ponuke Huste.tv nechýbajú priame prenosy ani z desiateho nadstavbového kola najvyššej futbalovej súťaže a viaceré oslavy si tak môžete vychutnať na jedinom webe.

Najdôležitejší súboj zvedú Zlaté Moravce s Trenčínom, hoci len nadiaľku. AS má na Vion manko jedného bodu a horšie vzájomné zápasy. Pokiaľ sa chce z jedenástej priečky odlepiť a poslať do baráže zverencov Karola Praženicu, existuje k tomu jediná cesta - víťazstvo v Trnave a domáca prehra konkurenta v krajskom derby. Zápas s nožom na krku absolvovali hráči spod Čákovho hradu už minulý víkend. S Podbrezovou si poradili jasne 4:0. Teraz majú v pláne ďalší tabuľkový posun, avšak tromfy tento raz nedržia vo vlastných rukách. Spartak si triumfom v Pohári zabezpečil účasť v pohárovej Európe, ale motiváciou stále bude rozlúčka so sezónou na domácom štadióne aj konečné siedme miesto, na ktoré si okrem neho zuby brúsi aj Senica a Nitra. Z tohto pohľadu sa zdá, že trochu jednoduchšie okolnosti majú pred sebou Zlaté Moravce. Nitrania sa netaja tým, že konečné umiestnenie nebolo prioritou ostatných dní a okrem doriešenia licencie pre budúcu sezónu potrebovali aj opraviť štadión po výtržnostiach chuligánov v pohárovom finále. Dokonca sa šepkalo, že do Zlatých Moraviec pricestuje s viacerými mladíkmi. Šance na ôsmy domáci triumf v aktuálnej sezóne pre Vion tak rapídne vzrástli. Viac by ich v takom prípade mali maximálne štyria fortunaligisti. Tento plný bodový zisk by zároveň zaručil záchranu.

Zveľaďovanie individuálnych čísel domácich futbalistov bude témou dňa na bratislavskom Tehelnom poli. Domáci ŠK Slovan v poslednom tohtosezónnom zápase privíta Sereď a oslavy zlatej sezóny by si nerád nechal narušiť. Gól by pritom určite rád doprial hneď dvom hráčom. Andraž Šporar skóroval päťkrát za ostatné dve kolá a šance na prekonanie streleckého rekordu Róberta Semeníka opäť ožili. Na vyrovnanie rekordného 29-gólového počinu mu chýba už len jediný zásah. Okrem neho je v hre aj Róbert Vittek, pre ktorého to bude definitívne posledný zápas v kariére. Doteraz za belasých v lige nastrieľal 99 gólov a zaokrúhlenie magickej stovky by mu spoluhráči určite radi dopriali.

V oslavnom duchu sa ponesie aj stretnutie Dunajskej Stredy s Michalovcami. Druhé miesto domáceho DAC-u aj piate hosťujúceho MFK Zemplín robí miestnym veľkú radosť. Dunajská Streda navyše hlási najvyšší počet gólov aj bodov vo svojej histórii a po dvoch prehrách po sebe by tento raz chcela napísať víťaznú bodku. Pred duelom preberie strieborné medaily za sezónu 2018/19 a panovať budú úsmevy od ucha k uchu. Michalovčania ešte spomenutú piatu priečku stopercentne istú nemajú, ale v podstate im k tomu stačí, aby Sereď nevyhrala v Bratislave.

Očakávaný náboj posledného derby medzi Žilinou a Ružomberkom sa pominul. Mohlo pritom ísť o šláger kola a do značnej miery tomu možno tak aj bude. Viacerí však očakávali, že ich vzájomný zápas v poslednom kole bude priamym súbojom o tretiu priečku. Liptáci vyhrali štyrikrát v rade, zatiaľ čo šošoni za rovnaké obdobie získali len tri body. Boj o predkolo Európskej ligy sa tým celkom vyjasnil, Ružomberok má istý päťbodový náskok a rival sa môže maximálne priblížiť. Hrá sa pritom na žilinskej pôde, kde domáci vyhrali naposledy v polovici marca. Tím Jaroslava Kentoša sa pokúsi aspoň priblížiť a napraviť dojem z pokazeného záveru ročníka.

Podbrezová sa na rok s najvyššou súťažou rozlúči proti Senici. Aj o tomto súboji platí, že náboj v zmysle tabuľkového súboja alebo očakávaní mu bude chýbať. Frustrovaní Železiari nevyhrali dvanásť kôl po sebe, čo je na konci ročníka veľmi zle načasovaný výpadok formy. Z najaktuálnejších troch duelov dokonca dvakrát vyšli strelecky naprázdno, a to sa nemohlo skončiť inak ako zosunom na dvanáste miesto. Senici, naopak, nadstavbová časť tento rok maximálne chutí. Ťahá šnúru siedmich ligových víťazstiev a dostať sa môže na čelo "dolnej šestky". Oproti záchrane v baráži spred roka je to vítaná zmena.

Všetky zápas 10. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy začínajú v jednotnom čase od 19:00 a veríme, že si ich sledovanie vychutnáte spoločne s nami.