Novinky - 25.05.2019 22:15

Fortuna liga víta Žiar nad Hronom a velebí Jedenástku roka

Zdroj: sita

Deň po skončení 26. ročníka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže sa vyhlasovala Jedenástka roka. Krátko predtým sa rozhodlo o novom účastníkovi Fortuna ligy. Tým je klub FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa!

Futbalisti Pohronia triumfovali v II. futbalovej lige a premiérovo si teda zahrajú najvyššiu ligu. Tím sídliaci v Žiari nad Hronom o tom rozhodol až v záverečnom 30. kole po hladkom víťazstve na ihrisku Šamorína 3:0.

V priamy postup dúfal aj Poprad, ktorý mal pred posledným duelom identický počet bodov aj vyrovnané skóre zo vzájomných zápasov, no o tri góly horšie skóre. Lenže doma proti Petržalke nielenže nedokázal zvíťaziť vysokým rozdielom, nezískal ani bod a prehral 0:1. O účasť v budúcej sezóne Fortuna ligy môžu Podtatranci ešte zabojovať v dvojzápase s Trenčínom.

Jedenástka roka

V priestoroch štadióna Tehelné pole v Bratislave v sobotu večer slávnostne vyhlásili výsledky ankety Jedenástka Fortuna ligy 2018/2019. Do ideálnej zostavy práve skončenej ligovej sezóny odborníci zaradili futbalistov zo štyroch najvyššie postavených tímov súťaže.

Až šiestich zástupcov do top jedenástky dodal šampión ŠK Slovan Bratislava. Na svojich postoch dostali najviac hlasov brankár Dominik Greif, stredný obranca Vasil Božikov, útočník Andraž Šporar, krajní stredopoliari Aleksandar Čavrič a Moha, ako aj stredný záložník Marin Ljubičič, ktorý väčšinu sezóny absolvoval v "belasom" drese, avšak úvodné dve kolá strávil ešte v FC DAC 1904 Dunajská Streda.

Spomenuté mužstvo zo Žitného ostrova má za sebou historické umiestnenie v najvyššej súťaži v ére samostatnosti (2. miesto, pozn.) a výsledkom toho je aj umiestnenie krajných bekov Kristiána Koštrnu a Erica Davisa a tiež ofenzívneho záložníka Zsolta Kalmára v Jedenástke Fortuna ligy 2018/2019. Zostávajúci dvaja hráči v tejto vybranej spoločnosti sú stopér Dominik Kružliak a stredopoliar Miroslav Káčer z MFK Ružomberok, resp. MŠK Žilina.

Za najlepšieho hráča tohto ročníka Fortuna ligy vyhlásili slovinského kanoniera Andraža Šporara. Dvadsaťpäťročný rodák z Ľubľany ovládol aj poradie tohtosezónnych ligových strelcov a v piatkovom dueli záverečného kola proti Seredi (3:1) svojím 29. gólom v sezóne vyrovnal rekord Róberta Semeníka z edície 1995/1996.

Tretíkrát v trénerskej kariére si trofej pre najlepšieho kormidelníka vyslúžil kouč majstrovského Slovana Martin Ševela. Predchádzajúce dve získal v sezónach 2014/2015 a 2015/2016, v ktorých doviedol k titulu AS Trenčín.

Objavom fortunaligovej sezóny 2018/2019 sa stal druhý najlepší strelec súťaže Róbert Boženík. Devätnásťročný útočník MŠK Žilina nadviazal na triumf bývalého kanoniera "šošonov" Samuela Mráza spred roka. Po minuloročnej premiére po druhý raz vyhlásili aj Jedenástku talentov, ktorá vznikla na základe oficiálnych zápasových štatistík. Dostať sa do nej mohli hráči, ktorí v aktuálnom cykle môžu reprezentovať svoju krajinu v kategórii do 21 rokov.

V sobotu tiež vyhlásili najlepších aj medzi rozhodcami. Ivan Kružliak natiahol sériu víťazstiev na päť. Z asistentov rozhodcov si vyslúžil najviac hlasov Tomáš Somoláni. Tí si však tieto trofeje nemohli prísť prevziať osobne, keďže sú momentálne na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Poľsku.

V ankete hlasovali hlavní tréneri účastníkov Fortuna ligy, prezident Únie ligových klubov, zástupcovia SFZ (tréner a asistent trénera reprezentačného A-mužstva, kouč "dvadsaťjednotky", technický riaditeľ a zástupca trénerov vo Výkonnom výbore, pozn.), prezident Únie futbalových trénerov Slovenska a predstavitelia médií. O najlepších arbitroch rozhodovali svojimi hlasmi aj pozorovatelia rozhodcov SFZ v spolupráci s Asociáciou rozhodcov SFZ.

Jedenástka Fortuna ligy 2018/2019:
Dominik Greif (Slovan Bratislava, 9 hlasov) - Kristián Koštrna (Dunajská Streda, 8), Dominik Kružliak (Ružomberok, 8), Vasil Božikov (Slovan Bratislava, 22), Eric Davis (Dunajská Streda, 18) - Miroslav Káčer (Žilina, 8), Marin Ljubičič (Slovan Bratislava/Dunajská Streda, 16) - Aleksandar Čavrič (Slovan Bratislava, 12), Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, 19), Moha (Slovan Bratislava, 25) - Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 24)

Najlepší tréner: Martin Ševela (Slovan Bratislava, 20)
Najlepší hráč: Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 14)
Objav sezóny: Róbert Boženík (Žilina, 11)
Najlepší strelec: Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 29 gólov)
Najlepší rozhodca: Ivan Kružliak
Najlepší asistent rozhodcu: Tomáš Somoláni
Cena fair play: MŠK Žilina

Jedenástka talentov 2018/2019:
Dominik Greif (Slovan Bratislava) - Llazaros Rota (Michalovce), Matej Oravec (Podbrezová/Trnava), Dominik Kružliak (Ružomberok), Branislav Sluka (Žilina) - Tihomir Kostadinov (Ružomberok), Miroslav Káčer (Žilina), Máté Vida (Dunajská Streda), Christián Herc (Dunajská Streda) - Róbert Boženík (Žilina), Tomáš Vestenický (Nitra)

Zaujímavosti z ankety Jedenástka Fortuna ligy 2018/2019:
* Účasť v Jedenástke sezóny dokázali spomedzi minuloročných laureátov zopakovať traja hráči - Marin Ljubičič, Eric Davis a Aleksandar Čavrič. Ljubičič sa do ideálnej zostavy Fortuna ligy dostal tretíkrát v rade.
* Všetci ostatní futbalisti sú v Jedenástke Fortuna ligy premiérovo.
* Najviac hlasov získal krídelník Slovana Bratislava Moha, ktorého meno nechýbalo na žiadnom z 25 hlasovacích lístkov.
* Naopak, najtesnejšie bolo hlasovanie o druhom strednom stredovom hráčovi popri Marinovi Ljubičičovi. Miroslav Káčer získal o jediný hlas viac (8) ako jeho spoluhráč Michal Škvarka a slovanista Joeri de Kamps (po 7).
* Po dvoch rokoch má opäť jeden klub v najlepšej jedenástke sezóny nadpolovičnú väčšinu. Aj v ročníku 2016/2017 bolo v ideálnej zostave šesť hráčov majstra, ktorým vtedy bola Žilina.
* V Jedenástke Fortuna ligy 2018/2019 majú zastúpenie štyri kluby, čo je najmenej od sezóny 2014/2015, keď boli v ideálnej zostave tiež hráči štyroch tímov - Žiliny, Trenčína, Trnavy a Senice.
* Posledným hráčom Slovana Bratislava pred Andražom Šporarom, ktorý získal cenu pre najlepšieho hráča našej ligy, bol Róbert Vittek v sezóne 2013/2014.
* Druhýkrát v rade vyhral kategóriu Objav sezóny hráč MŠK Žilina. Róbert Boženík nadviazal na minuloročný triumf Samuela Mráza.
* Po dvoch rokoch sa do Jedenástky Fortuna ligy dostal futbalista, ktorý v predmetnej sezóne nastúpil za dva kluby. Je to Marin Ljubičič, ktorý ešte v lete prestúpil z Dunajskej Stredy do Slovana Bratislava. V ročníku 2016/2017 to bol Jakub Holúbek, ktorý po 6. kole zamieril z Trenčína do Žiliny a hneď v tom siedmom nastúpil za svoj nový klub proti bývalému. V tomto zápase aj skóroval.