Novinky - 20.03.2020 17:40

Aktuálni lídri fortunaligových štatistík

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Fortunaliga.sk

Podobne ako drvivá väčšina futbalových súťaží, aj Fortuna liga je aktuálne prerušená. Môže za to šíriaci sa koronavírus, ktorý postihol po Ázii aj celú Európu. Naša najvyššia futbalová súťaž tak nemohla odštartovať nadstavbovú časť, čo znamená, že sa malo hrať ešte desať kôl. Komu sa však najviac darilo v doterajšom priebehu ligy?

Najlepším strelcom Šporar

Začneme tradične, pri vychýrených strelcoch. Ako jediný sa cez hranicu desiatich gólov dostal v prebiehajúcej sezóne futbalista, ktorý už v súťaži nepôsobí. Správne, je to slovinský zakončovateľ Andraž Šporar. Bývalý kanonier bratislavského Slovana nastrieľal počas jesennej časti dvanásť presných zásahov a aktuálne tak vedie tabuľku strelcov o tri góly pred Nitranom Milanom Ristovskim. Delená tretia priečka patrí Frankovi Castanedovi a Modibovi Sidibemu. Prvý menovaný v zime prestúpil do Šerifu Tiraspoľ, kým útočník Michaloviec stále môže bojovať o korunu kráľa strelcov.

Asistencie silnou stránkou van Kessela

Ďalšou veľmi podstatnou štatistikou sú gólové prihrávky. Tých najviac dosiahol v doterajšom priebehu Fortuna ligy trenčiansky ofenzívny univerzál Gino van Kessel. Na svoje konto si pripísal presne desať asistencií a s náskokom dvoch prihrávok tak vedie túto štatistiku pred Erikom Danielom zo Slovana Bratislava. Tretie miesto si, podobne ako u strelcov, delia dvaja hráči. Igor Žofčák a Moha asistovali v ročníku 2019/20 šesťkrát.

Brankár Dominik Holec a kapitán tímu Miroslav Káčer
Zdroj: sita

Stopercentní iba šiesti hráči

Zaujímavým ukazovateľom je tiež počet odohraných minút. Po základnej časti a dvadsiatich dvoch absolvovaných stretnutiach majú pri svojom mene plnú minutáž len šiesti hráči. Ide presne o 1980 minút, ktoré mali futbalisti dosiahnuť. Podarilo sa to až trom hráčom zo Žiliny (Dominik Holec, Miroslav Káčer, Martin Králik), dvom futbalistom ViOn-u (Jakub Brašeň, Antonio Asanovič) a tiež gólmanovi Michaloviec Matúšovi Kirovi. Je jasné, že žiaden iný hráč sa už na métu všetkých odohraných minút v sezóne nemôže dostať.

Spanilá jazda oboch Dominikov

Keď je reč o štatistikách, netreba opomenúť ani brankárov. V prebiehajúcom ročníku vynikajú najmä dvaja Dominikovia a to Greif a Holec. Obaja totiž vychytali jedenásť čistých kont, čo je u žilinského brankára presná polovica zo zápasov, ktoré odchytal. U gólmana belasých je to ešte vyššia úspešnosť, keďže odchytal menej duelov ako Holec. Greif tiež drží najdlhšiu sériu bez inkasovaného gólu v sezóne a to 591 minút. Zaujímavosťou je, že táto séria stále trvá, keďže Slovan inkasuje veľmi málo a posledným hráćom, ktorý brankára bratislavského tímu prekonal je Ružomberčan Tomáš Bobček a to ešte 6. októbra minulého roka.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora