Novinky - 23.05.2020 11:59

Reakcie fortunaligistov: vypočítavosť, kompromis či neregulárna modifikácia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Vedenie najvyššej slovenskej futbalovej súťaže včera rozhodlo, že sezóna 2019/20 bude pokračovať, avšak len polovičným programom oproti plánu. Nadstavbové skupiny v hornej a dolnej šestke prebehnú formou jediného vzájomného zápasu každého s každým a z toho vzíde šampión. Vypadávajúci celok tento raz Fortuna liga mať nebude. Program by sa mal znova rozbehnúť 13. júna, čiže o týždeň neskôr ako bolo pôvodne avizované. Slovo ešte dostane Úrad verejného zdravotníctva a štátne autority, ktoré toto rozhodnutie musia odobriť.

Ako je zrejmé z reakcií samotných klubov, na rokovania o budúcnosti ligového ročníka šli rôzne naladené. Slovan, Spartak a Žilina boli za dohranie v plnom rozsahu, no našli sa aj takí, ktorí by najradšej sezónu 2019/20 už vypustili z hlavy a koncentrovali sa na personálne, ekonomické aj štrukturálne zabezpečenie novej edície Fortuna ligy. Najväčšiu nespokojnosť avizoval obhajca titulu z Bratislavy. "Vyvinuli sme maximálne úsilie a verejný tlak, aby sa liga dohrala v plnom rozsahu. Mrzí nás rozhodnutie klubov a ÚLK. Skrátený formát nedáva žiadne opodstatnenie," cituje slová Ivana Kmotríka mladšieho klubový web. Rozhodnutie označil za účelové a vypočítavé zo strany niektorých klubov. Belasí zároveň kritizujú neschválené pravidlo o piatich striedaniach, na druhej strane argument, že anglické týždne by boli fyzicky príliš náročné. "Ak má byť vyhnutie sa anglickým týždňom reálny argument, prečo slovenské kluby nechceli ligu dohrať v plnej verzii, tak by sme v tejto chvíli naozaj radšej boli súčasťou českej či poľskej ligy, kde sa k tejto situácii postavili čelom," hnevá sa líder súťaže, ktorý má momentálne na čele desaťbodový náskok.

Názorovo na jednej lodi sa so svojím odvekým rivalom ocitol aj Spartak Trnava. "My sme išli na rokovanie s jednoznačným cieľom dohrať kompletnú súťaž. Bohužiaľ, boli sme s týmto odhodlaním v menšine. Prekvapil ma postoj viacerých klubov, ktoré nechceli hrať vôbec, čo považujem za maximálne nezodpovedné voči fanúšikom. Rozprúdila sa živá diskusia a všetky kluby argumentovali podľa svojich predstáv a očakávaní. Napokon sme radi, že sa nám podarilo docieliť aspoň kompromis v podobe jednokolovej nadstavby," skonštatoval pre web červeno-čiernych riaditeľ Milan Cuninka. Trnavčania si rýchlo prerátali fakty. Doma sa predstavia už len dvakrát a minimálne sú šance na zmazanie manka na prvú trojicu, ktorá by si európske pohárové miestenky mala postrážiť. "Pre väčšinu mužstiev bude týmto pádom problém nájsť motiváciu do zápasov. Nepredpokladám, že by si prvá trojica nechala zobrať pohárové miestenky. Ešte ostávajú odohrať semifinálové a finálový zápas Slovnaft Cupu," dodal zástupca klubu na diskusii.

Aj žilinský klub bol odhodlaný ligu dohrať v plnom rozsahu, hoci už dlhšie avizuje, že by to bolo s mladíkmi a menej skúsenými hráčmi v zostave. Bez väčších subjektívnych dodatkov MŠK informoval na svojom webe, že z troch možností - zrušenie sezóny, dohranie v plnom rozsahu alebo skrátené dohranie - bol za skompletizovanie ročníka dvojkolovou nadstavbou. Nestalo sa a pripraviť sa treba na tri domáce duely a dve vystúpenia vonku. "Pod Dubeň zavítajú hneď na začiatku zvučné mená. Začíname doma s Trnavou, hneď na to hostíme doma aj Slovan. V 3. kole cestujeme do Ružomberka, následne na Žitný ostrov proti Dunajskej Strede a sezónu ukončíme doma proti Michalovciam," informoval klub svojich fanúšikov, ktorých rovnako považuje za otvorenú tému: "Ak nám to umožní stav, s istotou chceme hľadať riešenia, ktoré by spĺňali všetky bezpečnostné opatrenia, ako dostať na tribúny aj fanúšikov," Žilinský klub riešil aj prítomnosť legionárov, ktorých návrat na Slovensko stále komplikujú rôzne pozatvárané alebo obmedzené hraničné priechody. "Stále sú komplikácie kvôli letiskám s Vahanom Bičachčanom a Bensonom Anangom. Oproti pôvodnému plánu, kedy sa mohlo začínať už 6. júna, však máme týždeň navyše. Veríme, že dovtedy sa situácia z hľadiska leteckých spoločností a cestovania vylepší,"

Dunajskostredský DAC už nepatril medzi zástancov dvoch barážových kôl, no súdiac z reakcie, na zasadnutí úplne nepresadil svoje. Za pozitívum považuje, že v pláne je dohratie Pohára, v ktorom je tento tím po boku Slovana, Ružomberka a Zlatých Moraviec semifinalistom. "Dobrou správou je, že sa opäť bude hrať futbal. Zlá správa je, že to bude bez divákov. Ligová súťaž je modifikovaná a neregulárna, naopak, pohár sa odohrá v normálnej forme," zhrnul pre klubový web majiteľ klubu Oszkár Világi. V podobnom duchu situáciu vidí aj športový riaditeľ Jan Van Daele. "Som rád, že po týždňoch tréningu za výnimočných podmienok sa konečne opäť môžeme venovať bežným futbalovým aktivitám a už o niekoľko týždňov opäť bojovať o body. Verím, že fanúšikom bude čo najskôr umožnený návrat na tribúny," cituje jeho slová klubový web.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora