Novinky - 26.05.2020 12:17

Fortuna liga kritiku prijíma a reaguje na ňu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/fortunaliga.sk

Reštartovanie najvyššej slovenskej futbalovej súťaže bolo zbožným prianím väčšiny fanúšikov. Inak to však videla väčšina klubov a až deväť z 12 účastníkov Fortuna ligy odmietalo dokončenie programu tak, ako bol pôvodne pripravený. Namiesto predčasného ukončenia súťaže sa schválil kompromisný polovičný program, ktorý však verejnosť aj viaceré kluby ostro kritizujú. Hneď prvé nadstavbové kolo totiž môže spečatiť titul pre Slovan, krátko potom môžu byť skompletizovaní držitelia miesteniek do pohárovej Európy, nikto nevypadne a bez divákov na tribúnach bude motivácia hrať pre futbalistov slabá.

"Kritiku berieme, plne si uvedomujeme, že 10-kolová plná nadstavba by bola zo športového pohľadu atraktívnejšia po všetkých stránkach. Takisto rozhodnutie o neúčasti fanúšikov na zápasoch nás bolí. Momentálne ale musíme akceptovať realitu dnešných dní. V konečnom dôsledku išlo totiž o jedinú možnú alternatívu, ako dohrať aktuálny ročník a zabezpečiť férový súboj o posledné európske pohárové priečky," začína svoje pondelkové rozsiahle stanovisko liga na svojom webe. Menuje pritom hneď päť dôvodov, prečo sa kompletných desať nadstavbových kôl neodohrá ani odohrať nemôže. Predovšetkým, stále nie je povolená organizácia súťažných športových podujatí. Kým vo viacerých okolitých krajinách vlády dali súťažiam zelenú, u nás sa len pomaly prelievame do štvrtého štádia uvoľňovania opatrení a konkrétne pravidlá ani záruky neexistujú. Na schválenie navyše čaká aj "Manuál organizácie stretnutí", v ktorom vedenie súťaže spísalo, za akých podmienok a akým spôsobom dokáže zabezpečiť bezpečnú organizáciu ligových zápasov. Aj ten naďalej stojí na byrokratickom odobrení.

Vedenie našej ligy si navyše dobre uvedomuje aj nahustené termíny a UEFA na nás rozhodne čakať nebude. "Plná nadstavba by prichádzala do úvahy len vtedy, ak by sa nám Fortuna liga podarila reštartovať už 6. júna, od tohto dátumu by sa liga (vrátane zápasov Slovnaft Cupu) hrala nonstop vo formáte anglických týždňov, až do 18.7., s možným UEL play-off až v nasledujúcom týždni s výnimkou zo strany UEFA pre nahlásenie prípadného posledného účastníka UEFA Európskej ligy. Podstatným faktom totiž je, že do 20.7.2020 musíme UEFA nahlásiť pohárových účastníkov, teda tie mužstvá, ktoré si vybojujú účasť v predkolách Ligy majstrov a Európskej ligy, kde sa 1. predkolá majú štartovať 28.7.2020," vysvetľuje fortunaligový web.

Zohľadniť treba aj ekonomickú situáciu klubov, ktorá vo väčšine prípadov nie je ideálna. Hoci by fanúšikovia najradšej sledovali zápasy neustále a bez prestojov, pre vedenia jednotlivých celkov príde letná prestávka po všetkých náhlych a neočakávaných situáciách veľmi vhod. "Na rokovaní Prezídia ÚLK bol prítomný predseda Asociácie klubov II. ligy Peter Švec, ktorý prezentoval aktuálny stav v 2. lige, problémy niektorých klubov a ochotu prispôsobiť sa výsledku Prezídia. To, že nikto nepostúpi z II. ligy, respektíve nezostúpi z Fortuna ligy, má len odporúčací charakter. Definitívny verdikt prinesie Výkonný výbor SFZ, ktorý rozhodne až po stredajšom rokovaní riadiaceho orgánu II. ligy. Obe súťaže musia ukončiť sezóny v rovnakom termíne vzhľadom k barážovým stretnutiam, čo vytvára ešte väčší tlak ako vo Fortuna lige na termíny odohratia všetkých kôl," píše liga na margo horúcej témy, ktorá už stihla vyvolať vlnu konšpirácií o umelom zachránení Pohronia alebo Nitry či podrazu voči Banskej Bystrici alebo Dubnici.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora