Novinky - 04.07.2020 12:58

Raketová forma zachraňujúcich sa: napodobní Pohronie Senicu?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Kolo po kole sa fortunaligová tabuľka vyjasňuje. Šampióna sme v sezóne 2017/18 spoznali tri kolá pred koncom, Slovan minulý rok prvú priečku pečatil dva týždne pred koncom ligového programu a obhajobu si zaistil s tým, že záverečné tri zápasy si už len naplno vychutná. Väčšia dráma to býva na opačnom póle tabuľky, kde sa Podbrezová alebo Prešov museli zmieriť so svojím zostupovým osudom až v samom závere. Typickým javom býva aj to, že zachraňujúci sa chytia druhý dych v záverečných kolách a body zbierajú s častejšou frekvenciou, pod čo sa samozrejme podpisuje aj fakt, že viacerí ich súperi majú už zaistenú pozíciu a tým nižšiu motiváciu.

V trnavskej zlatej sezóne sme boli o dramatický boj o záchranu ukrátení, keďže už dlhšie známou vecou bol administratívny zostup Spartaka Myjava. Vynahradili sme si to však o rok neskôr, kde to bol kvalitný thriller medzi Senicou a Tatranom Prešov. Záhoráci pôsobili do polovice októbra ako odpísaný tím a prvej výhry sa dočkali až v 15. sezónnom kole. Potom body občas pribudli, no v polovici nadstavby sa tento celok stále potácal na chvoste so štvorbodovým mankom. Následne si však Senica pripomenula úspešnejšiu éru v klube a body začala zbierať pravidelne, ako už dávno nie. Ku dovtedajším 16 pridala desať v priebehu štyroch kôl. Kľúčové bolo meranie síl práve s Prešovčanmi v predposlednom kole. Remíza 0:0 síce bola jediným nevyhraným duelom v tomto období, ale stačila na baráž a priamym zostupujúcim sa stali Prešovčania.

Napínavý boj sa na chvoste poradia odohral aj v ročníku 2018/19. Po základnej časti sa na posledných dvoch miestach nachádzala Senica so Zlatými Moravcami, no obaja sa dokázali dobrou nadstavbou odpútať a do nebezpečnej zóny skĺzla Podbrezová s Trenčínom. Železiari za desať nadstavbových kôl pozbierali 8 bodov, čo sa na celok z chvosta tabuľky nejaví ako zlé číslo. Potrebovali však dohnať Trenčín, ktorý získal o jeden bodík viac. Pomohlo mu k tomu predposledné kolo, v ktorom doma pokoril Podbrezovčanov vysoko 4:0, odsunul ich za seba na rozdiel štyroch bodov a mohol sa chystať na baráž s Popradom. Podbrezovej bolo už málo platné, že v závere programu zdolala Senicu a zostúpila do druhej ligy.

O čo hrať bolo až do predposledného kola aj pri skalickom vypadnutí v ročníku 2015/16. Skalica bola v tesnom súboji s Michalovcami a keď týždeň pred koncom ročníka zdolala nečakane Dunajskú Stredu, Zemplín mala na rozdiel dvoch bodov. Východniari navyše čelili Žiline a Skaličania mali v ceste už istého šampióna z Trenčína. AS však Záhorákom nič nedaroval, zdolal ich 2:1 a ako ukázal čas, ani prípadné body zeleno-bielych by už nič neriešili. MFK Zemplín totiž nad Žilinou vyhral 3:0 a presvedčivo si tak zaručil záchranu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora