Novinky - 10.07.2020 10:03

Víkend rozhodne o víťazovi II. ligy ako aj zložení play-off o EL a baráže o Fortuna ligu

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Záverečnými šiestimi zápasmi v sobotu vyvrcholí nadstavbová časť špecifickej sezóny Fortuna ligy, ktorá sa pre pandémiu koronavírusu natiahne až do druhej polovice júla. Dlhší čas je známe, že Slovan Bratislava obhájil majstrovský titul a od stredy je už aj držiteľom ligovo-pohárového double. V skupine o titul pôjde o to, aké bude konečné poradie mužstiev na 2.- 6. mieste, v skupine o udržanie sa zasa rozhodne, kto napokon spadne do baráže o účasť v najvyššej súťaži s najlepším tímom II. ligy.

V súboji o 2. miesto sa na diaľku stretnú MŠK Žilina a FC DAC 1904 Dunajská Streda. Oba tieto tímy už majú istotu účasti v pohárovej Európe, konkrétne v predkole Európskej ligy. Dôležité bude aj konečné umiestnenie na 4.- 6. priečke, keďže tieto mužstvá si spoločne s Trenčínom zahrajú play-off o účasť v Európskej lige.

Je jasné, že do EL pôjde jeden zo štvorice Spartak Trnava, MFK Ružomberok, Zemplín Michalovce a AS Trenčín. Trenčania majú istotu siedmeho miesta (istý víťaz skupiny o udržanie sa) a ich súperom bude tím, ktorý skončí na štvrtej priečke po nadstavbovej časti Fortuna ligy. Druhú semifinálovú dvojicu utvoria piaty a šiesty tím po nadstavbe.

"Zápasy sa budú hrať jednokolovo, pričom výhodu domáceho prostredia budú mať lepšie postavené tímy v tabuľke po nadstavbovej časti. Semifinálové zápasy sú na programe 14. júla. Ich víťazi sa stretnú vo finále, ktoré je naplánované na 17. júla. Výhodu domáceho prostredia bude mať opäť tím, ktorý po nadstavbovej časti Fortuna ligy bol na vyššom mieste v tabuľke," informovala Únia ligových klubov na svojom webe.

Pred záverečným kolom v skupine o udržanie sa je zrejmé, že na poslednom mieste Fortuna ligy bude jeden z dvojice FC Nitra a FK Pohronie. Nováčik zo Žiaru nad Hronom má lepšiu východiskovú pozíciu, keďže má náskok jedného bodu pred Nitrou a domáci duel so Senicou. Na druhej strane Nitra sa predstaví v zápase s Trenčínom, ktorý sa bude hrať v Senici a "domácemu" Trenčínu už nepôjde o zlepšenie postavenia v tabuľke. Posledné mužstvo tabuľky sa neskôr v baráži o zachovanie prvoligovej príslušnosti stretne s Dubnicou alebo Banskou Bystricou. A práve súboj týchto dvoch tímov v sobotu od 17.00 h v Dubnici bude priamym duelom o víťazstvo v II. druhe a účasť v baráži. Ak tam chce Dubnica, musí vyhrať, Banskej Bystrici stačí aj remíza.

"Myslím si, že Dukla k nám nepríde brániť. Ak hrá mužstvo na remízu, môže sa mu to vypomstiť. My chceme ukázať svoju hru. Uvidíme, či prinesie aj vytúžené gólové ovocie. Nech vyhrá lepší a nech postúpi do baráže ten, kto si to zaslúži," uviedol dubnický kapitán Dalibor Pleva pre denník Šport. "Môže sa stať hocičo, ale gólový festival, či prestrelku určite neočakávam. Bude to opatrný a vysoko taktický zápas," skonštatoval kapitán Banskej Bystrice Saša Savič.

Baráž o Fortuna ligu sa bude hrať dvojkolovo - 14. júla prvý zápas, pričom výhodu domáceho prostredia bude mať úspešný druholigista. Odveta bude 17. júla na štadióne fortunaligistu. 

Všetky zápasy sledujte LIVE na HUSTE.tv

Záverečné kolo Fortuna ligy 2019/2020 - sobota 11. júla 2020:

skupina o titul / začiatky o 18.00 h
MFK Ružomberok - FC DAC 1904 Dunajská Streda
ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava
MŠK Žilina - MFK Zemplín Michalovce

skupina o udržanie sa / začiatky o 18.00 h
FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa - FK Senica
FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - ŠKF iClinic Sereď
AS Trenčín - FC Nitra / hrá sa v Senici /

Semifinále play-off o Európsku ligu / utorok 14. júla 2020:

4. tím tabuľky -. AS Trenčín (7. tím tabuľky)
5. tím tabuľky -. 6. tím tabuľky

Finále play-off o Európsku ligu / piatok 17. júla 2020:

víťaz 4./ 7.- víťaz 5./ 6. (vyššie postavený v tabuľke bude mať výhodu domáceho prostredia)

Baráž o Fortuna ligu 2020/2021 / 14. a 17. júla 2020:

MFK Dubnica alebo Dukla Banská Bystrica - FC Nitra alebo FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa
FC Nitra alebo FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa - MFK Dubnica alebo Dukla Banská Bystrica

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora