Novinky - 24.07.2020 20:04

Päť striedaní už tento víkend, najnovšie aj vo Fortuna lige

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Slovenský futbalový zväz prostredníctvom svojho webu oznámil, že formou písomne podaného hlasovania bol schválený zvýšený počet striedaní pre celú dĺžku sezónu 2020/21 v pohárovej súťaži aj v druhej najvyššej slovenskej lige. Novinka bola pôvodne zavedená ako "ochranný mechanizmus" pre hráčov, ktorí sa po trojmesačnom výpadku museli pomerne rýchlo a v zhustenom programe vrátiť naspäť na trávniky. K rovnakému kroku pristúpila aj Fortuna liga, ktorej riadiacim orgánom je Únia ligových klubov a proces schvaľovania tak prebehol inak. Všetko aj napriek tomu, že bezprostredne po reštarte si mužstvá toto pravidlo neschválili.

Piatich čerstvých hráčov môže tréner počas duelu poslať do akcie v rámci troch prerušení hry, čiže minimálne jedným viacnásobným striedaním. Toto pravidlo nie je úplne novou záležitosťou a fanúšikovia sa s ním zoznamovali už počas semifinále a finále Slovnaft Cupu, ako aj v šesťčlennej skupine o postup do Fortuna ligy. Návrh dala na stôl všetkým národným zväzom Medzinárodná organizácia zaoberajúca sa zmenou futbalových pravidiel a bolo na konkrétnych súťažiach, či k nej pristúpia alebo nie. "Niektoré súťaže, ktoré sa reštartovali v roku 2020, môžu mať kratšie obdobie, ako je obvyklé, na zotavenie, prípadne na prípravu pred začiatkom svojej nasledujúcej sezóny. V mnohých súťažiach bude sezóna 2020/2021 zahŕňať zápasy, ktoré sa budú hrať v zhustenom období pre oneskorený štart a neschopnosti skončiť skôr, ako je obvyklé, z dôvodu veľkých medzinárodných turnajov," odôvodnilo odporúčanie.

Pravidlo, predĺžené aj pre nový ročník, bude aplikované už v prvom pohárovom kole, ktoré je na programe počas tohto víkendu. V ňom tradične štartujú len celky z nižších súťaží, ktoré sa pobijú o právo privítať väčší klub v ďalšom programe. Napriek tomu budia viaceré dvojice patričnú pozornosť. Za istých okolností by totiž mohol hneď v druhom kole nastúpiť AS Trenčín na pôde Spartaka Myjava, ktorý bol ešte pred tromi rokmi v najvyššej súRicťaži. Trnavu teoreticky môžu vyzvať treťoligové Malženice, ktoré majú v kádri viacerých futbalistov, ktorí niektoré kapitoly kariéry písali v Spartaku, zatiaľ čo Žilina už meno svojho prvého pohárového súpera pozná - MŠK Námestovo, rovnako ako FK Pohronie, ktorý si zahrá s Dunajskou Lužnou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora