Novinky - 08.08.2020 11:46

Senica zvykne v prvom kole zvíťaziť, ale to aj Žilina

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Jedným z tipérsky ťažšie predvídateľných duelov otváracieho kola fortunaligovej sezóny bude meranie síl medzi Senicou a Žilinou. Oba tímy prežili nadstavbovú časť nedávno skončeného ročníka v trochu provizórnych podmienkach. Šošoni dohrávali s viacerými dorastencami v kádri, no rozhodne sa nestratili a v piatich zápasoch hornej šestky mali bilanciu 2-0-3. Odmenou za to je účasť v predkole Európskej ligy. Seničania šli do skupiny o záchranu s náskokom ôsmich bodov pred posledným a hoci v záverečných piatich kolách získali len dva body, na záchranu to nakoniec stačilo. Počas leta sa v oboch táboroch spravil poriadok a na Záhorí sa môže hrať zaujímavý duel.

Senický tím vzal do rúk tréner Anton Šoltis, ktorý v novembri opustil Zemplín Michalovce a zanechal tam veľmi dobrý dojem. Z jeho progresívneho prístupu sa teraz bude snažiť vyťažiť nový tím, navyše s posilami formátu Juraja Pirosku, skúseného českého gólmana Tomáša Fryštáka či Milana Šimčáka. Na žilinskej lavičke svoju prvú kompletnú sezónu v pozícii hlavného trénera otvára Pavol Staňo, pre ktorého to v Senici bude okrúhly desiaty zápas v pozícii kouča A-mužstva. Žilinské prostredie však už pozná dlhšie a v minulosti pôsobil aj v poľskej Termalici Nieciecza. Žlto-zelení prišli počas koronavírusovej prestávky o niekoľkých skúsených hráčov, no naďalej hodlajú stavať na kvalite vlastnej mládeže, ktorú v lete doplnil napríklad talentovaný dunajskostredský krídelník Krisztian Bari.

Hoci sa domáci už niekoľko rokov v konečnom ligovom poradí radia do spodnej polovice tabuľky, v prvom kole dokážu byť veľmi nepríjemní, nech čelia komukoľvek. Ročník 2019/20 otvárali nečakaným víťazstvom 3:1 nad Trenčínom a rok predtým si poradili s obhajcom majstrovského titulu z Trnavy 1:0. V oboch prípadoch však nasledovala relatívne dlhá šnúra prehier alebo aspoň kôl bez plného bodového zisku a zo sľubnej pozície po prvom hracom dni neostalo nič. Prvé kolo po letnej prestávke máva dobré aj Žilina. Naposledy to bola výhra 3:0 nad Michalovcami, rovnakým výsledkom proti Vionu sa hlásila aj po zimnej prestávke a plný bodový zisk proti Spartaku si pripísala po popandemickom reštarte. Všetky body brala aj v prvom kole sezóny 2018/19 proti Michalovciam, hoci šlo len o vydreté víťazstvo 1:0.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora