Novinky - 06.02.2021 08:43

Hľadá sa najlepší strelec Fortuna ligy 2020/21

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Po zimnej prestávke sa tešíme na rozdelenie účastníkov Fortuna ligy do hornej a dolnej polovice tabuľky a následne môže začať vrcholiť boj o titul, pohárovú Európu aj o záchranu. Veľmi zaujímavé to môže byť aj v individuálnych štatistikách. Na rozdiel od ostatných rokov, kedy sa po jeseni v tabuľke strelcov osamostatnil jeden muž a prípadne počas zimy z ligy odišiel, tentoraz väčšina ašpirantov na streleckú korunku zotrvala a ich súboj môže pokračovať ďalej. Veď až desať kanonierov sa nachádza v rozpätí siedmich až jedenástich presných zásahov. Také manko sa teoreticky dá zmazať aj jedným hviezdnym vystúpením. Zastúpenie v prvej desiatke pritom má päť rôznych mužstiev. Reprezentanti ďalších im s malou stratou dýchajú na chrbát.

Delené prvé miesto priebežne patrí duu Balaj - Kalmár. Filip Balaj žiaril v Nitre, Žilina následne preňho dostatočné využitie nenašla, no pri Žitave opäť žiari do takej miery, že sa jeho meno dokonca skloňovalo v súvislosti s reprezentačným mužstvom. V šestnástich dueloch sieť napol 11krát a zaznamenal dva hetriky. Jeden proti Nitre, druhý v zápase s Trenčínom. Svoje zásahy pritom časoval najmä do druhej polovice jesennej časti. Po úvodných deviatich kolách bol len trojgólový, no následne ho nakopol práve prvý z trojgólových večerov. Maďarský reprezentant Zsolt Kalmár strelil rovnako jedenásť gólov, no silnejšiu mal prvú polovicu základnej časti. V polovici októbra mal priemer na úrovni gólu na zápas. V ligových streleckých štatistikách tak hľadal konkurenciu ťažko. Potom pridal už "len" dva decembrové zásahy, ale ako kapitán a opora Dunajskej Stredy má silný predpoklad pridávať ďalšie. Veď DAC nastrieľal 41 gólov, čo je po Slovane druhé najvyššie číslo.


Nielen o strelcoch bol náš najnovší podcast na tému najvyššej futbalovej súťaže

Deväť gólov na svojom konte majú ďalší traja ofenzívni ťahúni z tímov, ktoré sa nachádzajú v popredí tabuľky. Vahan Bičachčjan si s Dawidom Kurminowskim v Žiline delia rovným dielom penalty a aj presné zásahy. Obaja ich pritom dávkujú veľmi rovnomerne a mali len jeden viacgólový zápas. Arménsky reprezentant sa vo Fortuna lige trafil naposledy ešte začiatkom novembra a po poslednom asociačnom termíne roka zbieral štarty len po malých dieloch. Poliak ťahal od konca augusta do konca novembra impozantnú šnúru, počas ktorej odohral len dva duely bez streleného gólu. Pred rokom nastrieľal deväť gólov za žilinské "béčko" a pridal štyri za A-tím. Tento rok môžu byť štatistiky ešte lichotivejšie. Niečo podobné platí aj o Brazílčanovi Rafaelovi Rataovi zo Slovana Bratislava, ktorý svojich deväť gólov z minulej sezóny už stihol dorovnať a pred sebou má ešte značnú časť edície 2020/21. Bratislavský tím má až dvanásť hráčov so streleným gólom a juhoamerický ofenzívny univerzál ich nazbieral najviac. Jeseň pritom končil vo skvelej forme, keď v záverečných štyroch kolách mal bilanciu 2+3.

Spomenutou päticou sa zoznam adeptov na honor najlepšieho strelca ligy nekončí. Slovan má okrem Rataa želiezka v ohni aj v podobe Davida Holmana a Davida Strelca, ktorému klub sľúbil vytvorenie priestoru v boji o miestenku na EURO. Dunajská Streda je v hre popri Kalmárovi aj s Markom Divkovićom a Ericom Ramírezom a čo ponúknuť smerom dopredu ešte rozhodne má aj Martin Regáli z Ružomberka, Tomáš Malec zo Senice či Abdulrahman Taiwo z Michaloviec. Posledným dvom spomenutým paradoxne môže strelecky pomôcť, ak sa ich tímy z dolnej šestky nepohnú a do konca ročníka sa budú konfrontovať s papierovo ľahšími súpermi.

Tabuľka strelcov Fortuna ligy pred jarnou časťou:
1. Filip Balaj (Vion Zl. Moravce) - 11
. Zsolt Kalmár (Dunajská Streda) - 11
3. Rafael Ratao (Slovan Bratislava) - 9
. Vahan Bičachčjan (MŠK Žilina) - 9
. David Kurminowski (MŠK Žilina) - 9
6. Michal Faško (FC Nitra) - 8   *prestúpil do Liberca
. David Holman (Slovan Bratislava) - 8
. Marko Divković (Dunajská Streda) - 8
9. David Strelec (Slovan Bratislava) - 7
. Eric Ramírez (Dunajská Streda) - 7

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora