Novinky - 06.02.2021 10:11

Žiadny slovenský tím v Európskej lige? Môže to byť realita

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/UEFA.com

ŠK Slovan Bratislava, DAC Dunajská Streda, MŠK Žilina a MFK Ružomberok. Táto štvorica reprezentovala slovenský futbal v pohárovej Európe v sezóne 2020/21. Rovnako štyri miestenky máme k dispozícii aj pre nasledujúci ročník európskych súťaží, no môže sa stať, že žiaden z tímov neokúsi druhú najprestížnejšiu súťaž. Formát jednotlivých líg sa totiž od budúceho ročníka zmení.

Tak ako aj po minulé roky, Slovensku zostane jedna miestenka v najprestížnejšej Lige majstrov UEFA (LM). Víťaz Fortuna ligy poputuje do prvého predkola a bude tak bojovať o čo najdlhšie zotrvanie v pohárovej súťaži číslo jeden. Formát Ligy majstrov sa veľmi nemení, až na vypadávanie a následné pokračovanie v ďalšej súťaži. Doposiaľ totiž platilo, že porazený z ktoréhokoľvek predkola pokračoval v nasledujúcom predkole Európskej ligy. To sa však mierne zmení. Porazené tímy z prvého predkola už nespadnú do druhej najprestížnejšej súťaže, ale do novovytvorenej tretej. Tou bude tzv. Európska konferenčná liga, no najprv pekne poporiadku. Ak slovenský majster vypadne už na začiatku svojej cesty Ligou majstrov, pokračovať bude v druhom predkole Konferenčnej ligy a Európskej lige sa tak úplne vyhne.

Európska liga (EL) celkovo svoj formát poriadne zmení. V skupinovej fáze už nebude 48, ale len 32 tímov, pričom sa budú hrať len dve predkolá - tretie a play-off. To znamená, že ak sa slovenský majster dostane cez prvé predkolo Ligy majstrov, bude mať istotu pôsobenia aspoň v Európskej lige v prípade, že v druhom predkole vypadne. Svojho zástupcu v samotnej súťaži však mať nebudeme, a tak treba čakať na situáciu okolo víťaza Fortuna ligy. Európska liga sa tak stane súťažou pre kluby z veľkých futbalových krajín, ktoré ale nie sú na tej najvyššej úrovni. Môžeme ju tak označiť za súťaž prestížnych tímov druhého sledu.

Zaujímavejšou pre slovenského fanúšika sa tak stane nová Európska konferenčná liga (EKL). V hierarchii súťaží bude tretia a náš futbal v nej má isté tri miestenky, pričom tie najväčšie krajiny len po jednej. Víťaz Slovnaft Cupu bude spoločne s druhým a tretím tímom Fortuna ligy nasadený do prvého predkola. Z tejto súťaže sa, samozrejme, nedokážu tímy kvalifikovať do Ligy majstrov či Európskej ligy. Pre slovenské kluby by však mala priniesť prijateľnejších súperov a tým pádom aj dlhšiu cestu pohárovou Európou. Postupovať v nej môžu rovnako ako pominulé roky, teda v rámci jednotlivých predkôl až do skupinovej fázy. Víťaz Európskej konferenčnej ligy v sezóne 2021/22 získa automaticky miestenku v skupinovej fáze Európskej ligy 2022/23, no len v prípade, že sa nekvalifikuje do skupinovej fázy Ligy majstrov 2022/23.

Majster SR - miestenka v 1. predkole LM
- v prípade vypadnutia pokračuje v 2. predkole EKL
- v prípade postupu pokračuje v ďalších predkolách LM
- v prípade vypadnutia v 2. predkole LM, pokračuje v 3. predkole EL
- v prípade vypadnutia v 3. predkole EL, pokračuje v play-off EKL

Druhý a tretí tím Fortuna ligy + víťaz Slovnaft Cupu - miestenka v 1. predkole EKL
- v prípade vypadnutia končia v pohárovej Európe
- v prípade postupu pokračujú v ďalších predkolách EKL

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora