Novinky - 11.03.2021 22:41

Pohár dohrajú len profesionáli. Ostatných administratívne vyradili

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Výnimku pre pokračovanie majú vo futbale len dve najvyššie súťaže, definované ako profesionálne. Ostatné tímy naprieč celou krajinou stoja s minimálnymi možnosťami na tréning a Slovenský futbalový zväz čelil otázke, čo so spoločnou súťažou - Pohárom. Ten je v hierarchii a štruktúrach nášho futbalu dôležitou zložkou. Hrá sa v ňom o druhú najprestížnejšiu domácu trofej v tomto športe a navyše aj o miestenku do pohárovej Európy. Preto sa aktívne hľadal spôsob, ako by táto súťaž mohla pokračovať a vybral sa pomerne krutý variant pre všetky "neprofesionálne" tímy. Tie budú administratívne vyradené a 4. kolo sa dohrá bez nich.

Rozhodnutie vyplynulo z rokovaní prezidenta SFZ Jána Kováčika, generálneho sekretára Zväzu Petra Palenčíka, štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára a generálneho riaditeľa sekcie športu Petra Dedíka. Celkom až štrnásť tímov z tretích a nižších líg boli pred prerušením Pohára stále v hre a pútali pozornosť z pozície "trpaslíkov", ktorá je v tomto type turnajov veľmi obľúbená a zaujímavá. Z pavúka však budú vyšrktnuté a kompenzáciou pre ne je fakt, že v ročníku 2021/22 budú dosadené do tej fázy, v ktorej aktuálne figurovali. Nebudú sa tak musieť prebíjať z najnižších poschodí od úvodných kôl proti susedným obciam. Zvyšných devätnásť tímov (10 fortunaligistov a 9 druholigistov) bude v upravenej podobe bojovať ďalej.

Trinásť z nich má zaistenú miestenku do 5. kola, zvyšných šesť bude bojovať o ich doplnenie. Konkrétne ide o Dubnicu nad Váhom, Šamorín, Podbrezovú, Michalovce, Komárno a FC Košice. Zohľadnené totiž bolo umiestnenie v minulom ročníku, kedy dopadli spomedzi aktuálnych účastníkov najhoršie. "Dvojice určí žreb, hrať sa bude na jedno stretnutie, bez divákov a štadióny, ktoré budú hostiť zápasy 4. kola určí podľa aktuálnej epidemiologickej situácie SFZ. Tieto tri zápasy sú na programe 23. a 24. marca 2021," informovali organizátori. Najbližšie kompletné kolo sa má hrať 7. apríla a hneď o týždeň neskôr začnú štvrťfinálové duely. Finále je naplánované na stredu 19. mája, pričom s prestojmi sa už nepočíta a pre nahustený kalendár ich ani nebude možné naplánovať. "Žiadne stretnutie sa nebude môcť pre nedostatok termínov preložiť. Zápas, do ktorého jedno z mužstiev nenastúpi, bude kontumovaný v prospech súpera," píše prísny nový súťažný poriadok.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora