Novinky - 02.04.2021 11:22

Prvý fortunaligový víkend s VAR-om. Čo od neho čakať?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Tretím nadstavbovým fortunaligovým kolom sa v našej najvyššej futbalovej súťaži premiérovo o slovo prihlási technológia VAR. K dispozícii by mal byť v rámci každého kola na dvoch vopred určených stretnutiach a rozhodcom bude pomáhať pri kľúčových verdiktoch ako góly, penaltové súboje, priama červená karta alebo identifikácia hráča, ktorý sa previnil.

Aj kolo pred reprezentačnou prestávkou ponúklo niekoľko momentov, ktoré by si rozhodca zrejme radšej pozrel na videu. Či už to bol milimetrový zákrok trnavského brankára Ľuboša Kamenára proti Dunajskej Strede či penaltový stret medzi Jurijom Medveděvom a Tiborom Slebodníkom v zápase Slovana so Žilinou, moderná technológia je na futbalových trávnikoch stále potrebnejšia.

Podstatou video asistenta je komunikácia s hlavným arbitrom na základe videozáznamu a komunikačného systému. Je to však muž s píšťaľkou, ktorý naďalej plne zodpovedá za rozhodnutia, ktoré vykoná. Do oficiálnych pravidiel futbalu sa táto vymoženosť dostala v roku 2018 a jej úlohou je minimalizovanie rozhodcovských chýb, pričom času na rozhodnutie dostane arbiter toľko, koľko bude potrebovať.

Konzultácia s videom je obmedzená výlučne na štyri konkrétne situácie. Cez VAR si rozhodca môže skontrolovať gólovú situáciu, kam spadá kontrola toho, či tesne pred gólom lopta neopustila hraciu plochu, nebol niektorý z hráčov v ofsajde, nepredchádzal mu faul alebo hra rukou a samozrejme, či v rozhodujúcom momente lopta preťala bránkovú čiaru celým objemom. Druhou možnosťou sú penaltové situácie a moment, ktorý im bezprostredne predchádzal. Treťou možnosťou na zásah VAR-u je udelenie priamej červenej karty pre hráča, ktorý sa previnil v súboji o loptu alebo mimo neho a nakoniec pripadá do úvahy aj kontrola a oprava pri udelení žltej karty nesprávnemu futbalistovi.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora