Novinky - 22.05.2021 12:52

Zostupová matematika: Ohrozené Michalovce, Pohronie aj Senica

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Umiestnenie všetkých celkov v skupine o titul je pred záverečným nadstavbovým kolom jasné a isté. Konkrétne pozície v dolnej šestke sú však ešte otázkou a svoj osud s určitosťou pozná len vypadávajúca Nitra. Baráž o Konferenčnú ligu si môže zahrať Ružomberok alebo Sereď, zatiaľ čo baráž proti druhému celku druhej ligy zvedú Michalovce, Senica alebo Žiar nad Hronom. O tom rozhodne záverečná hracia sobota, pričom každý z predmetnej trojice má iného súpera a nehrá sa teda žiaden kľúčový vzájomný zápas. Trio sa musí primárne sústrediť na svoj výsledok a až potom - podľa potreby - odkontroluje dianie na ostatných štadiónoch.

Tabuľkovo najlepšie je na tom FK Pohronie, ktorý však bude čeliť Ružomberku a Liptáci by radi dojem zo sezóny napravili aspoň svojou účasťou v bojoch o pohárovú Európu. Papierovo najľahšiemu súperovi zase čelia Michalovce. Veď Nitra nevyhrala už šesť kôl, no východniari budú musieť popri svojom výsledku sledovať aj kompletný ostávajúci program a značne pritom dúfať v priazeň osudu. Predposledné miesto tabuľky totiž aktuálne patrí im. Seničania majú z 10. miesta rôznorodý zoznam záchranných možností. Teoreticky môžu aj prehrať, no zároveň im nemusí stačiť ani remíza.

35-bodový Žiar nad Hronom svoj osud drží plne vo vlastných rukách. Ak proti Ružomberku získa aspoň bod (alebo vyhrá), udrží svoju príslušnosť v najvyššej súťaži. Pokiaľ však v domácom prostredí padne, musí dúfať, že Senica alebo Michalovce nevyhrajú. Nerozhodný výsledok prenasledovateľom stačiť na dotiahnutie Pohronia nebude, no víťazstvom sa zradia predeň. Michalovčania totiž majú lepší vzájomný zápas, v prípade Seničanov by to bolo dokonca s jednobodovým náskokom.

Senica je na desiatom mieste a má 33 bodov. Potešila by ju prehra Michalovčanov, keďže v takom prípade by jej zápas proti domácej Seredi bol v otázke záchrany bezpredmetný. Zemplín má lepší vzájomný zápas a ak by jednobodové manko zmazal, Seničanov by stlačil pod seba. Istotu záchrany tak Senici zaručí len víťazstvo. Po remíze alebo prehre bude hľadieť na Michalovčanov.

32-bodový MFK Zemplín musí vyhrať v Nitre a dúfať, že Pohronie alebo Senica svoj poisťujúci výsledok nedosiahnu (Pohronie by muselo prehrať, Senica maximálne remizovať). Vzájomné zápasy hovoria v prospech Zemplínčanov. Tí môžu mať rovnaký počet bodov ako jeden z dvoch celkov pred nimi, matematicky však nevychádza rovnosť všetkých troch.