Novinky - 19.10.2021 14:09

Hanebné derby kritizujú aj Francúzi. Disciplinárny verdikt padne v stredu

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/Instagram

Tradičné slovenské futbalové derby v nedeľu neponúklo očakávané galapredstavenie v boji prvého a druhého tímu poradia Fortuna ligy, ale zmenilo sa na blamáž. Do sveta leteli fotografie z násilia priamo na trávniku Štadióna Antona Malatinského a kriticky sa k incidentu vyjadrili viaceré osobnosti slovenského športového života. Bez povšimnutia to nenechal ani známy francúzsky denník L'Equipe, v ktorého očiach sme sa zaradili medzi nevyspelé futbalové kultúry. Oba kluby odsúdili počínanie chuligánov, ktorí nosia ich klubové farby, no inak hľadia na vinníka aj vyvodenie zodpovednosti.

Kým Slovan za celý problém viní usporiadateľskú službu a predstaviť by si vedel kontumačné víťazstvo, Spartak sa všetkým slušným fanúšikov ospravedlnil a chce hrať bez divákov v náhradnom termíne. Na stredu je naplánované mimoriadne Prezídium Únie ligových klubov, pričom tento duel 11. kola bude hlavnou témou. "ÚLK si dnes vyžiadala všetky podklady od delegovaných osôb, od rozhodcov, od oboch klubov, od Krajského riaditeľstva Policajného zboru, skrátka od všetkých, ktorí sa podieľali na bezpečnostnej otázke derby. Podklady pôjdu na analýzu a v stredu zasadne mimoriadne Prezídium ÚLK, ktoré rozhodne o športovom osude derby. Vyvodenie trestov v nadväznosti na organizačné zlyhania, či smerom k správaniu fanúšikov, je na Disciplinárnej komisii SFZ," prezradil Ivan Kozák, prezident Únie ligových klubov.

ÚLK zároveň vyjadrila sklamanie z toho, že namiesto videí a fotografií z reklamy na futbal musí riešiť takéto nepríjemnosti. Už desiatky minút pred úvodným výkopom sa okolie štadióna plnilo rodinami a slušnými fanúšikmi, ktorí si prišli užiť kvalitný futbal, ktorý mala dotvárať skvelá atmosféra. Tej je počas pandemickej doby akútny nedostatok. Napravenie chute sa však rozhodne nekonalo. "Voči organizácii nedeľného zápasu domácim klubom, kde došlo k nepochopiteľnému podceneniu rizikového podujatia, ale aj voči obom fanúšikovským skupinám. Dôležité je však pozrieť sa do budúcnosti a hľadať riešenia," dodáva s tým, že nízke percento hlupákov pokazilo zážitok väčšine publika. Hľadať sa pritom bude inšpirácia v zahraničí, kde sa ligy dokázali vysporiadať aj s väčšími chuligánskymi skupinami, aké stoja za Spartakom Trnava či Slovanom Bratislava.

Koná zároveň aj polícia, ktorá informovala o šiestich zranených ľuďoch v súvislosti s násilím priamo v City Arene. V troch prípadoch šlo o vážnejší problém, ktorý si vyžadoval cestu do nemocnice. Zásahy prebiehali najmä v sektore hostí a za použitia donucovacích prostriedkov bol fanúšikovský tábor belasých vyprevadený zo štadióna až na železničnú stanicu. "V súvislosti s konaním osôb na samotnom štadióne polícia začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, z ktorého sú podozrivé všetky osoby, ktoré neoprávnene vošli na hraciu plochu, ale aj tí, ktorí narušili verejný poriadok. Polícia požiadala organizátora o kamerové záznamy a súčinnosť pri stotožnení konkrétnych osôb," informuje trnavská polícia, ktorá sa taktiež prikláňa k názoru, že za poriadok na štadióne je zodpovedný usporiadateľ, ktorý v tomto prípade zlyhal.