Novinky - 27.10.2021 12:53

Preč s chuligánmi. ÚLK robí kroky k tomu, aby sa hanba z derby neopakovala

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Najslávnejšie slovenské futbalové derby medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava skončilo pre násilie medzi fanúšikmi predčasne a nebezpečný precedens podčiarklo aj pripísanie kontumačného víťazstva pre bratislavský klub pre hrubé zlyhanie domácej usporiadateľskej služby. Slovenský futbalový zväz a Únia ligových klubov teraz spraví maximum preto, aby sa podobné incidenty neopakovali a inštitúcie hlásia, že prvý krok je úspešne absolvovaný. Bolo ním rokovanie s Výborom Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Jej výsledkom je zhoda a vôľa zmeniť legislatívu, aby sa výtržníci na futbal dostávali čoraz menej.

"Udalosti z posledného derby sa nedajú vrátiť späť. Dá sa z nich ale poučiť a naštartovať zmeny, po ktorých voláme my, kluby, ale v prvom rade drvivá väčšina verejnosti, slušní fanúšikovia, ktorí chcú ísť na futbal a chcú podporiť svoj obľúbený klub," píše sa na oficiálnom ligovom webe. Dôležité pritom nie je o probléme hovoriť, ale najmä prijať konkrétne riešenia. Tvoriť sa budú represívne opatrenia voči jednotlivcom, ktoré povedú k ich zákazu návštevy športových podujatí. Za násilné prejavy budú udeľované nekompromisné tresty, čo je dôležitým posunom pri doteraz dlho ignorovanom probléme.

ÚLK zároveň avizuje, že pozornosť nebude sústredená iba na vyhodnocovanie problémových momentov. Podobný dôraz bude kladený aj na prevenciu. "Máme skúsenosti zo zahraničia, kde sa vysporiadali s väčšími skupinami fanúšikov ako u nás. Vítame vôľu meniť legislatívu. Chceme, aby na futbal chodili slušní fanúšikovia. Samozrejme, k futbalu patria vášne a emócie, bez nich by táto hra strácala čaro," skonštatoval jej šéf Ivan Kozák. Ten pritom uznáva, že choreá a výrazné fanúšikovské prejavy k futbalu patria. Nastavené však musia byť jasné hranice. "Vieme, že je to beh na dlhú trať, no sme športovci a máme slušnú kondičku," úsmevne dodáva k téme, ktorá sa ešte nejaký čas bude futbalovou verejnosťou niesť.