Novinky - 03.08.2021 19:55

Kto vyzve Žilinu či Slovan? Sledujte priame prenosy Slovenského pohára

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Slovenského futbalového pohára sa tento rok zúčastnilo 226 klubov, pričom kompletný zoznam fortunaligistov a druholigistov doplnilo 61 západoslovenských, 66 stredoslovenských a 50 východoslovenských mužstiev. Súťaž otvorila predkolová fáza, ktorá zoznam adeptov na trofej preriedila a teraz už celky bojujú o to, kto dostane právo vyzvať súpera z celoslovenskej súťaže. Už v druhom kole sa totiž dostanú do akcie celky z dvoch najvyšších súťaží a cestu k nim si musia vyzývatelia prekopať. Administratívne vyradené menšie tímy spred roka boli dosadené do fázy, v ktorej ich púť skončila v edícii 2020/21 a tým sa hierarchia zaujímavo zamotala.

Vybrané duely prvého z ôsmich kôl Slovnaft Cupu môžete sledovať aj v našich priamych prenosoch, pričom v hre bolo stále viac ako deväťdesiat tímov. Zloženie dvojíc je pritom založené na regionálnom princípe, čo ponúka hneď niekoľko zaujímavých derby konfrontácií. K videniu sú stretnutia, v ktorých je pozícia favorita určená úplne jednoznačne a definuje ju rozdiel dvoch líg. Inde sa však stretávajú ligoví konkurenti, ktorí svojho súpera veľmi dobre poznajú a to by chceli využiť na to, aby sa vyhli vypadnutiu v takto skorej fáze Pohára. Aktuálnu podobu pavúka poznáme do štvrtého kola a tak je niekoľko šťastlivcov motivovaných tým, že ich v ďalšej fáze čaká držiteľ double-double ŠK Slovan Bratislava, šesťnásobný držiteľ tejto trofeje Spartak Trnava alebo minuloročný finalista a sedemnásobný slovenský šampión MŠK Žilina.

Derby z bratislavského prostredia
FK Rača - OFK Dunajská Lužná (3.8. o 17:30)


V prvom pohárovom kole sú ešte v hre celky zo štvrtej či piatej ligy. Tie sa však nateraz netýkajú Rače ani Dunajskej Lužnej, patriacich do popredia bratislavskej III. ligy. Tú dokázali Dunajskolužňania pred dvomi rokmi vyhrať, no reštrukturalizácia súťaží ich o stupienok vyššie nepustila. Covidom zasiahnutý ročník 2020/21 však už žlto-modrým tak dobre nevyšiel a okupovali nezvyčajne nízke pozície. FK Rača je tradičným "medailistom" tretej ligy. Súťaž, z ktorej naspäť nahor nedávno vystúpila Petržalka, Inter či Slovan "B", zvyčajne tím z východu hlavného mesta končí na tretej priečke. Súperi si pritom majú čo vracať. V najaktuálnejších dvoch meraniach síl si vymenili výprask 5:0 respektíve 6:0.

Skúsenosťami naplnená Banská Štiavnica
FK Sitno Banská Štiavnica - MFC Spartak Bánovce nad Bebravou (4.8. o 17:00)

Banská Štiavnica minulý rok po tuhom boji s Breznom ovládla tabuľku piatej ligy. Pri pohľade na jej káder sa však ťažko verí tomu, že sa nachádza na takom nízkom poschodí futbalovej pyramídy. Patrik Jacko, Ján Nosko, Lukáš Tesák, Ľubomír Urgela či Lukáš Pellegrini sú ešte nedávno známe mená z najvyššej súťaže, teraz budú pomáhať tímu FK Sitno v konkurencii Zvolena, Detvy, Poltára alebo Tornale. V Pohári si Štiavničania museli prejsť predkolom, podobne ako ich najbližší súper Spartak Bánovce nad Bebravou. Ten dokonca proti neďalekému Uhrovcu absolvovali penaltový rozstrel so šťastným koncom.

Gbeľany chcú pridať ďalší skalp štvrtoligistu
ŠK Gbeľany - MŠK Kysucké Nové Mesto (4.8. o 17:00)

Malá obec, vzdialená približne desať kilometrov od Žiliny, si v pohárovom predkole poradila s renkingovo vyššie postaveným súperom a teraz hodlá zopakovať niečo podobné. ŠK Gbeľany si po postupe cez štvrtoligovú Tepličku nad Váhom veria aj proti Kysuckému Novému Mestu, ktoré rovnako patrí do stredoslovenskej IV. ligy sever. Ich vyzývateľ je pritom piatoligový celok. V regióne a proti priechodným súperom ostane lepší z tejto dvojice aj v nasledujúcom kole a až v ďalšom kroku sa niekde v diaľke črtajú obrysy MFK Ružomberok, pokiaľ ten na konci augusta úspešne zvládne svoj prvý pohárový zápas.

Treťoligová Nitra u menšieho suseda
ŠK Báb - FC Nitra (4.8. o 17:30)

Ešte v sezóne 2020/21 čelila Nitra v lige najlepším slovenským mužstvám, no výsledková, finančná a administratívna kríza pre ňu znamenala vypadnutie a v novej edícii už nebude pôsobiť na celoslovenskej úrovni. Ide tak o účastníka III. ligy západ a pohárový program pre ňu začal predkolom. To zvládla dominantným víťazstvom 7:0 na pôde šiestoligového Veľkého Cetína a teraz má pred sebou konfrontáciu s piatoligovým Bábom. Ten je v lige aklimatizovaným členom, umiestňuje sa v hornej polovici poradia, no na postup to zatiaľ nie je. Niet však pochýb o tom, že celok z Nitrianskej pahorkatiny sa proti svojmu väčšiemu a slávnejšiemu susedovi pred kamerou bude chcieť ukázať v čo najlepšom svetle.

Mimo našich kamier spoznajú svojho prvého pohárového súpera aj viaceré elitné domáce kluby. Vyjasnené to je v prípade Spartak Trnava, ktorý pricestuje na pôdu treťoligovej Beluše. Bratislavský Slovan narazí na lepšieho z dvojice Málinec - Podkonice, Dunajská Streda čaká na výsledok zápasu Veľké Lovce - Nové Zámky, žilinského súpera určí duel Kotešová - Jednota Bánová, AS Trenčín zavíta do bratislavských Jaroviec alebo Veľkého Medera, Ružomberčanov čaká víťaz zápasu Chlebnice - Oravské Veselé, zatiaľ čo Zlaté Moravce preverí lepší z dvojice Solčany - Tovarníky.