Články - 24.09.2019 13:15

Takto hlasovala najlepšia trojica. Navzájom sa príliš nepodporili

Zdroj: huste.tv

Stopercentná zhoda futbalovej komunity po vyhlásení výsledkov FIFA The Best je v podstate nemožná a tradične to rozpúta veľké vášne o pozíciách jednotlivých hviezd. Tou najdiskutovanejšou kategóriou bolo vyhlásenie najlepšieho futbalistu sveta, ktorým sa stal Lionel Messi. Za sebou nechal portugalsko-holandské duo Cristiana Ronalda s Virgilom Van Dijkom, pričom medzi ašpirantov na ocenenie sa radili napríklad aj africkí útočníci Mohamed Salah a Sadio Mané.

Po vyhlásení výsledkov sa tradične zverejňuje aj to, ako hlasovali kapitáni jednotlivých reprezentačných tímov, a tak je zrejmé, koho do najlepšej trojice navolil Messi, Ronaldo aj Van Dijk. Všetci traja svojím výberom celkom prekvapili. Stopér Liverpoolu ostal aj pri hlasovaní verný klubovým farbám, Portugalčan do svojho výberu nezaradil ani jedného z dvojice top konkurentov.

Podľa víťaza ankety bol najlepším futbalistom sveta za uplynulý rok Sadio Mané. Ten v liverpoolskych farbách v minulej sezóne nastrieľal 22 gólov, stal sa spolunajlepším strelcom Premier League. Na kontinentálnom šampionáte si aj vďaka jeho trom zásahom zahral Senegal vo finále. Na druhé miesto usadil svojho večného rivala Cristiana Ronalda a tretiu priečku venoval nečakane 22-ročnému spoluhráčovi z Barcelony Frenkiemu de Jongovi, ktorý bol spolutvorcom senzačnej cesty Ajaxu Ligou majstrov 2018/19.

Kapitán portugalskej reprezentácie sa po prestupe z Realu do Juventusu stal až štvrtým najlepším strelcom Serie A, ďaleko sa jeho tím nedostal na majstrovstvách sveta ani v Lige majstrov, ceremoniálu sa nezúčastnil a hlasovaním naznačil, že očakáva nástup novej generácie futbalistov. Na prvé miesto zapísal Matthijsa de Ligta, holandského stopéra, ktorého sám počas leta úspešne lanáril do Juventusu. Druhým menom bol jeho krajan Frenkie de Jong a trojicu doplnil Kylianom Mbappém.

Van Dijk, hoci je sám obrancom, svoju voľbu zameral na ofenzívne hviezdy, predovšetkým z radov Liverpoolu. Pred Mohameda Salaha a Sadia Maného, priebežne šiesteho a ôsmeho najlepšieho strelca anglickej ligy, usadil Lionela Messiho. Ten počas sezóny 2018/19 nastrieľal 36 gólov. V tomto ročníku zatiaľ stihol pre zranenie odohrať len zhruba sedemdesiat minút a neskóroval.

Známe sú voľby aj ďalších nositeľov reprezentačných kapitánskych pások. Podľa Mareka Hamšíka je najlepším futbalistom sveta Mohamed Salah pred Messim a Van Dijkom. Brankár majstrov sveta z Francúzska navolil ofenzívne trio Messi-Ronaldo-Mbappé, Dani Alves aj Harry Kane by prestížne individuálne ocenenie dopriali Messimu, Luka Modrić zase Cristianovi Ronaldovi.