Články - 28.06.2020 22:41

Najmladší hráč histórie La Ligy o celé mesiace. Ustojí tlak?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

"Nový Messi", "budúca hviezda La Ligy" alebo "rodiaca sa nová modla reprezentácie" - keď pätnásťročný futbalista číta svoje meno v spojení s takýmito superlatívmi, je pomerne náročnou úlohou udržať sa nohami na zemi. Ofenzívny záložník Luka Romero nastúpil v 31. kole Primera División za RCD Malorka a s veľkým náskokom je najmladším hráčom, akému sa to kedy podarilo. Mal totiž len 15 rokov, 7 mesiacov a 6 dní. Druhým najmladším futbalistom, ktorý behá po španielskych trávnikoch je Barcelončan Ansu Fati, starší o štrnásť mesiacov. Nie je držiteľom rekordu len na Pyrenejskom polostrove, ale mladší hráč nikdy nenastúpil v žiadnej z piatich elitných európskych líg.

Dodržiavaným nepísaným pravidlom je, že mladíci v najvyššej súťaži nedebutujú pred šestnástymi narodeninami. Podobne mladý hráč sa v španielskej lige objavil naposledy v roku 1984, aj to o vyše dva mesiace starší ako je Romero dnes. Nevysoký kreatívny hráč s výborným myslením mohol byť navyše už súčasťou Barcelony, ale jeho rodina odmietla sťahovanie z Baleárskych ostrovov a svoju kariéru tak naďalej rozvíja v RCD. Tréner Vicente Moreno jeho nasadenie nepovažuje za priskoré, práve naopak. Pod drobnohľadom je v klube už od svojich dvanástich rokov a všetci sú presvedčení, že z neho bude veľká hviezda. Počas odohraných siedmich minút proti Realu Madrid toho však zatiaľ veľa ukázať nestihol.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa RCDMALLORCA ???? (@rcdmallorcaoficial),

Hoci ide o rodáka z Mexika, reprezentuje Argentínu a aj tam sú od neho očakávania vysoké. Zatiaľ však nastúpil len za výber do 17 rokov. Napriek tomu panuje presvedčenie, že v dospelosti sa zaradí do ofenzívy k Messimu, Agüreovi či Dybalovi a pomôže krajine vystúpiť na absolútny vrchol svetového futbalu. Najhviezdnejšieho krajana pripomína aj svojím vzrastom, keďže má len 165 centimetrov. V každom prípade, prerazenie do prvého tímu účastníka La Ligy v pätnástich rokoch je veľmi sľubným krokom. Spomedzi debutantov aktuálneho milénia, najmladším bol krídelník Fabrice Olinga, ktorý mal 16 rokov a 3 mesiace.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora