Články - 04.07.2020 10:53

Veľké sklamanie: investície Valencie nie je cítiť ani po 6 rokoch

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

V roku 2014 Valenciu prebral singapurský biznismen Peter Lim a nielen fanúšikovia si od toho sľubovali, že Realu, Barcelone a Atléticu pribudne vážny konkurent. Nový majiteľ navyše rád pripomínal dva majstrovské tituly po prelome milénia aj dve účasti vo finále Champions League z rovnakého obdobia, ku ktorým chcel klub opäť prepracovať. Po šiestich rokoch sa však zdá, že z toho boli len slová.

Valencia vyhrala v sezóne 2018/19 Copa del Rey, ale to je zatiaľ jediný úspech, ktorý pod novým majiteľom dosiahla. Raz si okrem toho zahrala semifinále Európskej ligy a cez domácu súťaž je schopná takmer pravidelne zabezpečovať miestenku do pohárovej Európy. To však platilo aj za starého majiteľa. Z dokončených sezón zatiaľ tím dvakrát zakotvil na veľmi neuspokojivom 12. mieste, trikrát na štvrtej priečke a tento rok to vyzerá na pozíciu niekde medzi tým. Odniesol si to tréner Albert Celades aj športový riaditeľ Cesar Sanchez. Od roku 2014 sa na trénerskom poste vymenil už siedmi muži. Vyše roka vydržal Nuno Espírito Santo, len tri mesiace Gary Neville, rovnako tak aj Cesare Prandelli.

Albert Celades odkoučoval len deväť mesiacov, kontrolu prebral tradičný "caretaker" Salvador González a do novej sezóny sa bude hľadať ďalší vhodný manažér pre celok z východného pobrežia Pyrenejského polostrova. Za zmienku stojí aj fakt, že odchádzajúci Sánchez, hoci podal demisiu sám, je už šiestym športovým riaditeľom, s ktorým sa Peter Lim rozlúčil. Od jeho príchodu je zápasová bilancia 95 víťazstiev oproti 64 prehrám. To vyznieva neuspokojivo pri pohľade na maximálne tri sezónne prehry, ktoré si zväčša dovolí španielsky šampión a práve na jeho mieste chcela Valencia byť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora