Články - 22.07.2020 22:37

Španielsky brankársky kráľ svojou sezónou zatienil legendy

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram

Futbalisti Realu Madrid sa v Španielsku tešia zo svojho 34. majstrovského titulu a popredné pozície ovládli viacerí jeho hráči aj v individuálnych štatistikách. Zaujal napríklad Karim Benzema, ktorý v súčte všetkých súťaží napol sieť 26krát, až jedenásť ligových gólov zaznamenal stopér Sergio Ramos a počtom čistých kont sa stal kráľom brankárskych štatistík Thibaut Courtois. Ten ustál bez inkasovania 18 kôl La Ligy a získal Cenu Ricarda Zamoru. Primera División sa v ostatných rokoch venuje veľká pozornosť najmä zásluhou strelcov, no na brankárskom poste nepôsobia žiadni amatéri, ale zvučné futbalové mená. Ich štatistiky za slávnymi predchodcami nezaostávajú.

Belgičan sa celkovým počtom čistých kont v Primera División dostal na číslo 82. Andoni Zubizarreta ich má 235, Paco Buyo 213, Iker Casillas 177 a Victor Valdés 173. To je dané tým, že každý odchytal niekoľkonásobne viac stretnutí, no pri zameraní na konkrétny ročník možno skonštatoval, že sezóna 2019/20 bola v Courtoisovom podaní jedna z najlepších v aktuálnom miléniu. Zamorova trofej počíta koeficient počtu inkasovaných gólov, pričom gólman musí odchytať aspoň 28 kôl. Tohtoročný víťaz bol prekonaný len 20krát, čo je od roku 2000 štvrté najnižšie číslo spomedzi víťazov ankety. Lepšie na tom bol len Victor Valdés v sezóne 2010/11, Claudio Bravo v ročníku 2014/15 a Jan Oblak o rok neskôr. Všetci sa zmestili pod "dvadsiatku".

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Goal (@goalglobal),

Čo je však lichotivé, sezónu s takým dobrým koeficientom si nikdy neprežili mená ako Santiago Caňizares alebo Iker Casillas, Maximom prvého menovaného bolo 23 gólov, Courtoisov legendárny predchodca v bráne Realu Madrid mal najlepší rok s 32 inkasovanými gólmi. Zároveň šlo o jeho jediné prvenstvo v tejto ankete a bol doteraz posledným brankárom kráľovského celku, ktorému sa dostala táto cena. Courtois sa pritom teší už po tretí raz. Dvakrát to dokázal ešte vo farbách konkurenčného Atlética. Spoločne s Janom Oblakom majú na svedomí fakt, že "Los Colchoneros" sú spoločne s Barcelonou najúspešnejším klubom v histórii Zamorovej ceny.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora