Články - 09.08.2020 14:17

Deportivo vypadne. Pre prípadný súd stratilo spojenca

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Druhá najvyššia súťaž v Španielsku bola horúcou témou aj 18 dní po jej formálnom ukončení. Slávne Deportivo La Coruňa sa totiž zaradilo medzi najslabšiu štvoricu a vypadáva až do tretej ligy. Nehodlalo sa však s tým zmieriť. V poslednom kole malo odohrať zápas proti Fuenlabrade, v ktorej tábore sa však rozšíril koronavírus a stretnutie bolo preto preložené. Odohrané zápasy 42. kola sa vyvinuli tak, že Deportivo už nemalo šancu na záchranu ani keby dohrávku vyhralo. Zabojovať i tak chcelo. Predpisy totiž hovoria, že všetky zápasy záverečného kola majú byť odohrané v jednotnom čase a dátume, aby žiaden tím nevedel, aký výsledok potrebuje či aký mu stačí.

Táto podmienka splnená nebola. Výhry Albacete aj Luga v záverečnom kole pre nich znamenali istotu záchrany, kým lacorunský tím by už z 18. miesta neodlepilo nič. Hľadal preto v lige spojenca a ponúkali sa hneď dvaja. Fuenlabrada, mesto z madridskej oblasti, mohla prípadným víťazstvom v dohrávanom zápase poskočiť do play-off o postup do Primera División. Zápas so zostupujúcim celkom preto chcela dohrať. Ak by svoj cieľ splnila, vzbúrilo by sa zase Elche. To by o barážovú miestenku prišlo, no konkurent vedel, čo v poslednom kole potrebuje. To by bolo neregulárne a vedenie už avizovalo, že za týchto okolností podporí iniciatívu Deportiva za anulovanie a opätovné zohranie záverečného hracieho dňa.

Predzápasová logika bola jasná. Deportivu by víťazstvo nič neriešilo, no v prípade prehry by sa spojilo s Elche v boji o zopakovanie posledného kola. Nastavená však bola maximálna pozornosť, aby nedošlo k zmanipulovaniu výsledku a kapitán Alex Bergantiňos dokonca musel vypovedať na polícii, keď v jednom telefonáte položartom rozprával o tom, že tím nebude hrať na víťazstvo. Outsider nakoniec zápas vyhral 2:1 a španielska druholigová sága je tak ukončená. Fuenlabrada sa napriek dohrávke do play-off nedostala, Elche zabojuje o postup do najvyššej súťaže a Deportivo vypadáva.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora