Články - 23.10.2020 18:51

Novinár rasisticky urazil Fatiho. Úmysel pritom nebol zlý

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Sedemnásťročný krídelník Ansu Fati púta v barcelonských farbách pozornosť, a to medzi hráčmi, trénermi, fanúšikmi aj novinármi. Veľmi nešťastne to však uchopil redaktor denníka ABC, ktorý sa pokúsil slovami vystihnúť kvality Španiela, narodeného v africkej Guiney-Bissau. Jeho zámer bol dobrý, chcel pochváliť jeho rýchlosť, šikovnosť a prefíkanosť s loptou na kopačkách. Volil však mimoriadne nevhodné slová a katalánsky klub zvažuje, že naňho za rasizmus podá trestné oznámenie. Médium ešte predtým dostalo šancu na vysvetlenie a veci môže pohnúť aj reakcia samotného futbalistu, ktorý v aktuálnej sezóne strelil štyri góly v piatich súťažných zápasoch.

"Má v sebe niečo z rýchlosti gazely alebo mladého pouličného čierneho predavača, ktorý uniká pred políciou," píše sa v periodiku po krásnom góle, ktorý Fati strelil proti Ferencvárosu Budapešť v Lige majstrov. Predtým už stihol napnúť aj sieť Villarrealu a Celty Vigo. Už na prvé počutie sú to mimoriadne nevhodne zvolené slová, na ktoré medzi prvými reagoval Antoine Griezmann. Ten na sociálnej sieti zverejnil fotografiu, ako sa dvojica teší z gólu a pridal dodatok, že rasizmus nemá v spoločnosti žiaden priestor. Rýchlu reakciu na Twitter poslal aj autor kontroverzného textu: "Chcel som len zvýrazniť hráčov talent a krásu jeho pohybu na ihrisku. Nikdy od jeho debutu v tíme FC Barcelona som o ňom nenapísal nič urážlivé alebo nebodaj rasistické. Naopak, vždy som vyzdvihol jeho prínos pre hru celého mužstva. Je to nedorozumenie, ale žiadam o odpustenie, ak sa niekto cíti urazene alebo dotknuto,"

Pravdou je, že z kontextu zvyšku článku vyplýva to, že Fatiho najmä chválil a vyzdvihoval, ako šikovne na trávniku pôsobí. Že v jeho súvislosti spomenul čierneho obchodníka, ktorý klame a okráda ľudí, boli zrejme naozaj len nedomyslene zvolené slová. Vďaka tomu by sa súdnym prieťahom mohol vyhnúť on aj celá redakcia. Veľmi rýchlo však bol týmto škandálom prekrytý historický zápis barcelonskej hviezdičky. Gól proti maďarskému majstrovi bol už jeho druhý kariérny v Champions League. To sa pred dovŕšením osemnástych narodenín ešte nepodarilo žiadnemu futbalistovi.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora