Články - 25.10.2020 21:46

Prehrané prvé El Clásico nemusí znamenať nič. Je to takmer tradícia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

FC Barcelona v sobotu prehĺbil svoj zlý vstup do novej ligovej sezóny, keď v derby podľahol Realu Madrid 1:3. Pre Ronalda Koemana to bolo prvé absolvované El Clásico v pozícii kouča Kataláncov a po ňom sa zlostil predovšetkým na videotechnológiu, ktorá podľa neho súperovi neprávom dopriala v 63. minúte pokutový kop, z ktorého padol víťazný gól. Barca pritom mala väčšie držanie lopty, no hosťujúci Madridčania ju prevýšili počtom streleckých pokusov. Holanďan sa tak zaradil medzi trénerov, ktorí spoznali zradnosť barcelonsko-madridských zápasov a ten premiérový nezvládli. V tejto skupine ho dopĺňa Valverde, Enrique, Mourinho či Benítez.

Od roku 2010 viedlo katalánsky veľkoklub osem rôznych mužov a z nich svoje prvé El Clásico vyhrali traja. V decembri 2008 to vyšlo Pepovi Guardiolovi, ktorého zverenci zdolali odvekého rivala 2:0 gólmi Eto'a a Messiho. Pri jeho mene možno poznamenať, že sa s Realom v trénerskej kariére konfrontoval s tromi rôznymi klubmi a má pritom skvelú bilanciu 11-4-4. Ďalšími dvomi úspešnými boli Tito Vilanova a Gerardo Martino. Obaja zažili takéto derby trikrát a vo Vilanovovom prípade mal triumf 3:2 zlatú príchuť, keďže šlo o Superpohár 2012. Argentínčan Martino pri svojej derby premiére získal do tabuľky tri body za domáce víťazstvo 2:1. Sklamanie proti "bielemu baletu" svojim fanúšikom pripravil Ernesto Valverde aj Quique Setién, hoci súpera poznali veľmi dobre. Prvý menovaný proti nemu už predtým viedol Bilbao, Espanyol, Villarreal aj Valenciu, no v sezóne 2014/15 s barcelonským mužstvom zaznamenal prehru 1:3. Rodák z Gijónu si však reputáciu časom zlepšil a jeho bilancia z El Clásica vyznieva 3-1-2. Setién ako tréner Betisu dokonca dvakrát Real Madrid zdolal, no v Barcelone sa s ním stretol jediný raz a v máji tohto kalendárneho roka prehral 0:2.

Ani Madridčania sa za ostatných desať rokov trénerským výmenám nevyhýbali. Lavičke šéfovalo sedem mužov a niekoľkých konfrontácií s Barcelonou sa dočkali všetci. Pre Manuela Pellegriniho to dokonca je najčastejší kariérny súper, pre Joseho Mourinha druhý najčastejší. Obaja pritom v prvom El Clásicu zlyhali a Čiľan má dokonca proti Kataláncom hrozivú zápasovú bilanciu. Z 26 vzájomných zápasov ich zdolal len štyrikrát, ale vo väčšine prípadov sedel na lavičke Villarrealu alebo Málagy. Vo farbách Realu to bolo len raz a v novembri 2009 jeho zverenci prehrali 0:1. Ešte viac zlyhal José Mourinho. Ten už mal za sebou merania síl s Barcou ako tréner Chelsea aj Interu, ale najvyššiu prehru zaznamenal s Madridčanmi. Na Nou Campe padli výsledkom 0:5, no v celkovom súčte má proti tomuto súperovi bilanciu 8-9-10. Štatistiky z najväčšieho španielskeho derby ukazujú 5 jeho víťazstiev a 5 prehier. Vysokú prehru musel vo svojom prvom El Clásicu zniesť aj Rafael Benítez, ktorý v novembri 2015 doma prehral 0:4, a Julen Lopetegui o tri roky neskôr vonku pomerom 1:5. Úspešný nebol v sezóne 2013/14 na prvý pokus ani Carlo Ancelotti s prehrou 1:2 a zvládnutým prvým derby sa môže popýšiť akurát Zinédine Zidane. Ten v apríli 2016 mužstvo viedol k výhre 2:1 na ihrisku súpera a dodnes bol Barcelonou z desiatich zápasov zdolaný len dvakrát.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora