Články - 08.11.2020 09:29

Bývalý hráč Barcelony druhý raz neuspel v snahe reprezentovať Maroko

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbalový krídelník Munir El Haddadi intenzívne bojuje o to, aby mohol nastúpiť za reprezentáciu Maroka. To mu však znemožňujú pomerne striktné pravidlá FIFA. Tie jednoznačne vymedzujú podmienky, za akých futbalista môže nastupovať za inú krajinu, ako svoju rodnú. Jednou z nich je to, že predtým nesmel absolvovať súťažný zápas v iných farbách. Práve toto je kameň úrazu 26-ročného futbalistu FC Sevilla, ktorý v roku 2014 dostal od trénera del Bosqueho šancu na 13 minút v kvalifikačnom zápase proti Macedónsku. Odvtedy však výber z Pyrenejského polostrova po ňom nesiahol.

El Haddadi má po piatku za sebou už druhý súdny spor a verdikt ho opäť nepotešil. Rodák z madridského regiónu má rodinné väzby na africkom kontinente a Maroko chcel reprezentovať už na Majstrovstvách sveta 2016. To mu však bolo zamietnuté a rovnako nenastúpi ani počas novembrových duelov proti Stredoafrickej republike. FIFA pritom, práve s ohľadom na jeho prípad, zmiernila svoje pravidlá a po novom bude prehliadať štarty za inú reprezentáciu pred dovŕšením 21. roku života. Spätné vzťahovanie úpravy pravidla je však problematické, navyše v "dvadsať jednotke" sa objavoval aj v hraničnom veku.

Panuje pritom presvedčenie, že Munirove dôvody sú čisto výkonnostného charakteru a nie sú podložené národným cítením k rodisku predkov. S jeho miestom v španielskom národnom mužstve to dlhšie vyzeralo dobre. Prešiel barcelonskou akadémiou, odohral 56 zápasov za prvý tím FCB a popri tom nastupoval za reprezentáciu do 19 a 21 rokov. Ako devätnásťročný sa premiérovo ukázal aj v drese seniorského tímu a v klubovej kariére medzičasom prešiel Valenciou, Alavésom a Sevillou. S andalúzskym celkom pred dvomi rokmi opanoval Európsku ligu, ako hráč Barcelony pozbieral tri majstrovské tituly a jeden triumf v Champions League.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora