Články - 08.01.2019 16:01

Do rasizmu v Serie A sa obula aj vláda. Odmieta rušenie zápasov

Zdroj: sita/Twitter

V Taliansku sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov tamojšej vlády a najvyšších futbalových predstaviteľov. Obe strany diskutovali o násilí a rasizme na talianskych štadiónoch, avšak v otázke toho, ako by sa pri takýchto prejavoch malo postupovať, ponúkli protichodné predstavy. Na Apeninskom polostrove sa horlivo diskutuje o rasistickom správaní fanúšikov od 26. decembra, keď bol senegalský stopér SSC Neapol Kalidou Koulibaly pre farbu pleti terčom posmeškov zo strany podporovateľov Interu Miláno.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini poznamenal, že v prípade prejavov rasizmu nesúhlasí s prerušením alebo ukončením stretnutia. Talianska futbalová federácia (FIGC) však pred niekoľkými dňami vyhlásila, že chce zjednodušiť postupy pri postihovaní takéhoto správania. "Prerušenie zápasu je ako klzký svah. Riskujeme, že osudy množstva ľudí budú v rukách menšiny. Okrem toho je veľmi ťažké nájsť spravodlivé kritérium pre rozhodnutie v takýchto prípadoch," povedal Salvini, ktorého slová vyzneli ako jasná opozícia voči postupom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Vrchní predstavitelia talianskeho futbalu razia filozofiu, že pri diskriminačnom správaní rozhodcovia najskôr prerušia zápas, následne prostredníctvom hlásateľa na štadióne upozornia hriešnikov a v prípade, ak by tieto patologické prejavy neutíchali, pristúpia k predčasnému ukončeniu zápasu.