Články - 17.12.2019 14:18

Opice ako symbol boja proti rasizmu - zvláštny nápad Serie A

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Talianska futbalová liga v tejto sezóne zažíva vážne problémy s rasizmom na tribúnach a tak sa priamo do boja s týmto problémom vložila. Nie však práve najšťastnejším spôsobom. Symbolom sa stalo zviera, ktoré je skôr častým rasistickým symbolom. Dlho na seba nenechala čakať odozva nespokojných fanúšikov ani klubov.

Niekoľko duelov bolo počas prebiehajúcej sezóny prerušených a následne riešených na disciplinárnej úrovni potom, ako sa ozývali opičie zvuky na adresu hráčov tmavej pleti. O to viac prekvapilo, keď sa obrázky troch opíc stali symbolom boja proti podobným prejavom. Prešľapu sa na začiatku mesiaca dopustil aj denník Corriere dello Sport, ktorý na šláger medzi Interom a AS Rím lákal titulkom "čierny piatok" a pridal fotografiu Chrisa Smallinga a Romelua Lukakua. Obaja to cez sociálne siete ostro skritizovali.

Autorom opičích obrázkov je umelec Simone Fugazzotta, ktorého doménou je najmä "street art". Pripravil obrázok šimpanza na tri spôsoby, ktoré majú dokumentovať, že všetci sme komplexné ľudské bytosti, ktoré môžu prežívať radosť či smútok. Verejnosť to však takto rozhodne nechápe a Twitter zaplavili nespokojné, rozhorčené aj ironické reakcie. Reagovalo napríklad aj vedenie rímskeho AS, ktoré sa stotožňuje so snahou bojovať s rasizmom, ale zvolené prostriedky považuje za nesprávne.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora