Články - 20.03.2020 20:21

Taliani mohli mať veľmi sľubného nováčika, no zastavila ho korona

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Uchytenie nováčika v najvyššej súťaži je vždy zaujímavou otázkou pre novú sezónu a v Taliansku sa to celkom po zvládnutí Serie B často nedarí. Tohtoroční nováčikovia Brescia aj Lecce sú v tabuľke nedohranej sezóny 2019/20 na zostupových pozíciách a tuhé boje o záchranu tradične zvádza akýkoľvek víťaz druhej najvyššej súťaže. V sezóne 2020/21 by to tak byť nemuselo, zásluhou Beneventa, avšak je otázne, či po suverénnej 28-zápasovej jazde skutočne bude súčasťou Serie B. V Taliansku sa koronavírus rozšíril veľmi rýchlo, momentálne je to druhá nainfikovanejšia krajina sveta a počet mŕtvych presiahol štyritisíc. Riešenie športovej stránky veci je preto na vedľajšej koľaji.

Celok z juhotalianského regiónu Kampánia píše svoju históriu už 91 rokov, no počas nich trávil v najvyššej súťaži jediný ročník. Nebolo to pritom tak dávno. Šlo o sezónu 2017/18, kedy sa zaradil do dlhého zoznamu zostupujúcich nováčikov v Serie A. Kým však najlepší tím zvykne ovládnuť poradie druhej ligy s náskokom nie vyšším ako desať bodov, tento raz bol pred prerušením programu náskok dvadsaťbodový pred najbližším prenasledovateľom, a to ešte možno spomenúť 22-bodovú rezervu oproti tretiemu celku poradia. Zverenci Filippa Inzaghiho prehrali za 28 kôl jediný raz a držali si vysoký štandard vyše dvoch gólov na vystúpenie.

Po presune o ligu vyššie je dôležitejšie doplnenie kádra vhodnými posilami, ale potvrdenie kvalít v nižšej súťaži je dôležitým a veľa našepkávajúcim faktom. Empoli v sezóne 2017/18 vyhralo ligu s náskokom trinástich bodov, no po roku sa opäť vracalo do druhej ligy. Takému Palermu sa však po štrnásťbodovom náskoku v sezóne 2013/14 podarilo medzi elitou zachrániť a zabývalo sa uprostred tabuľky. Faktom však je, že Palermo nebolo čistokrvným nováčikom, malo skúsenosti s európskymi pohármi a spadalo skôr do kategórie "navrátilcov". Tam však s prižmúrením očí spadá aj Benevento. Jeho problém však je zastavená sezóna v talianskom futbale, keďže treba riešiť oveľa dôležitejšie veci. Uvedomuje si to aj líder Serie B, ktorý na svojom webe momentálne informuje o bezpečnostnej a zdravotníckej situácii v krajine či regióne. Napriek tomu by však bol rád, ak by jeho sedemmesačné futbalové úsilie nevyšlo nazmar a ak by nebol "od nuly" zaradený do novej sezóny medzi druholigistami.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora