Články - 24.06.2020 19:34

Paródia na Black Lives Matter? Turínčania pod paľbou kritiky

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Po celom svete vídame solidárne gestá k iniciatíve "Na životoch černochov záleží" pred úvodným výkopom alebo po strelenom góle. Neobišlo to ani našu najvyššiu súťaž a podobne ani tú taliansku. FC Turín sa však dostal po svojom veľmi nevydarenom prevedení pod obrovskú paľbu kritikov. Symbolom solidárnosti s touto iniciatívou je totiž pokľaknutie, ktoré usmrtilo Afroameričana Georga Floyda potom, ako mu kľačal niekoľko minút na krku jeden z amerických policajtov. Práve to spustilo v USA vlnu demonštrácií a reakcie naprieč celým svetom. Lenže pokľaknutie sa pri inej súhre okolností dá vnímať ako gesto podradenosti.

Presne taká fotografia vznikla aj počas domáceho stretnutia Turínčanov s Parmou. Pri remíze 1:1 strieľal jediný gól domácich Kamerunčan Nicolas N'Koulou a oslávil to tak, ako sa aj očakávalo. Do tejto chvíle je všetko v poriadku, lenže oproti nemu sa ocitol Andrea Belotti a ten nedopatrením gesto na počesť Floyda pokazil. Jeho výraz tváre pôsobí ako zmes opovrhnutia, nezáujmu a arogancie. N'Koulou navyše pokorne kľačí priamo pred ním, čo vyvoláva presne opačný dojem ako rovnocennosť rás.

N'Koulou a Belotti pri nešťastne vyzerajúcej oslave Turínčanov
Zdroj: sita

Negatívna odozva fanúšikov bola natoľko silná, že vedenie "býkov" bolo nútené na ňu reagovať. Nešťastná fotografia, ktorá pôvodne mala na Twitteri aj Instagrame vyjadrovať silnú myšlienku a postoj klubu, bola pre obe sociálne siete upravená. Tweet bol doplnený o citát stopéra, že svoj prvý tohtosezónny gól venuje práve zosnulému Američanovi. Instagramová fotografia bola stiahnutá a nahradená upravenou podobou, na ktorej je Belotti vystrihnutý.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora