Články - 18.07.2020 09:01

Strieľajú o tretinu gólov viac a preskočili na opačný pól poradia

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Milánsky optimista veril, že by popri Interi mohlo opäť vzostúpiť aj AC a natrápiť vysoko favorizovaný Juventus. Nejaké tie body mu hodlali vziať aj celky z Ríma, ale že by ich v absolútnom popredí mal dopĺňať niekto ďalší, s tým sa niekedy na jeseň 2018 rozhodne nepočítalo. Pojmom v Serie A sa však pomerne nečakane stala Atalanta Bergamo. Tá ešte v sezóne 2015/16 kotvila na trinástej priečke najvyššej súťaže a so 41 strelenými sezónnymi gólmi patrila do početnej skupiny "poctivých" talianskych mužstiev. V nasledujúcich dvoch sezónach bolo už presných zásahov približne o dvadsať viac, s nimi aj viac bodov a miestenka do Európskej ligy. V nej dovtedy nenápadný celok natrápil súperov ako Lyon či Dortmund a vyslal signál, že s ním treba počítať.

Sezóna 2019/20 bude pre zverencov Giana Piera Gasperiniho optikou novodobej histórie rekordná vo viacerých ohľadoch. Tesne pred jej koncom je počet strelených gólov nad deväťdesiatkou. Nie je to pritom tak dávno, kedy by sme podobnú cifru získali sčítaním ofenzívnych vizitiek z dvoch sezón. Opomenúť nemožno ani vyše 70 získaných bodov a fakt, že ide po boku Interu Miláno a Lazia o najbližších prenasledovateľov vedúceho Juventusu. Navyše, tento tím je stále v hre aj v Champions League. Po posledný úspech na domácej scéne by sme pritom museli ísť do roku 1963, kedy Bergamčania vyhrali Pohár.


Vo svojom najaktuálnejšom vystúpení Atalanta zrušila Bresciu 6:2

Dôvodov rýchleho vzostupu je viac, napríklad aj dlhodobejšia dôvera v skúseného kouča Gasperiniho, ktorý síce už zďaleka nepatrí do vlny mladých progresívnych trénerov, no za sebou má skúsenosti z mládeže Juventusu aj seniorských mužstiev Palerma alebo FC Janov. V Atalante sa funkcie ujal v lete 2016 a z trinásteho či dokonca sedemnásteho celku ligy razom spravil pravidelného člena prvej desiatky. Zmenil sa aj herný prejav. Štandard 30 až 45 gólov za sezónu nahradila 62, 77 či aktuálna 92-gólová sezóna, pod čo sa podpisuje Josip Iličič, Luis Muriel, Duván Zapata, Mario Pasalić či Robin Gosens. Neprekvapí, že všetko sú to Gasperinim privedené posily. Slovinský reprezentant Iličič sa pritom z Fiorentiny sťahoval len za 5,5 milióna eur, Pašalič za tri milióny. Dvojciferné počty gólov v súčte všetkých súťaží, v prípade prvého menovaného dokonca 21, hovoria, že to boli dobré kúpy.

Počet gólov inkasovaných sa pritom dramaticky nemenil, len sa zatraktívnil herný prejav. Prvé tri roky bol brankárskou jednotkou Albánec Erit Berisha, ktorý dostával v priemere 1,13 gólu na zápas. Súčasná jednotka Pierluigi Gollini je na priemere 1,08 a jeho náhradník Marco Sportiello na 1,34. Spevnenia sa napriek tomu dočkala aj defenzíva. Z materského Genku sa podarilo získať perspektívneho pravého beka Timothyho Castagneho, miesto v zostave si našiel aj stopér Berat Djimistri, ktorý po príchode nového trénera v Atalante len hosťoval. Kvalitným pravým záložníkom sa stal pôvodne holandský krajný obranca Hans Hateboer a v dobrom svetle sa ukázal aj Mattia Caldar, stopér, ktorý hosťoval z AC Milána.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora