Články - 09.08.2020 18:43

Lukaku napodobnil Eto'oa. Kto by to bol povedal pred 8 rokmi?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Suverénne najlepšiu sezónu svojej kariéry má za sebou belgický futbalový útočník Romelu Lukaku, ktorý v Taliansku dokázal nastrieľať tridsať gólov. 23krát sa pritom trafil v Serie A a stal sa jej tretím najlepším strelcom, dva zásahy pridal v Pohári, dva v Lige majstrov a trikrát sieť napol po presune Interu do Európskej ligy. Toto číslo stále nemusí byť konečné, pretože v druhej najprestížnejšej európskej súťaži sú Milánčania po postupe cez Getafe naďalej v hre. Práve proti španielskemu súperovi dokázal Lukaku počet svojich zásahov zaokrúhliť a napodobnil tak hviezdneho útočníka spred deviatich rokov.

Tým bol Samuel Eto'o, ktorý farby čierno-modrých hájil dva roky a tridsaťgólovým ročníkom bol 2010/11. V kádri sa vtedy stretol so Sneijderom, Cambiassom či Militom a Inter bol čerstvým víťazom Ligy majstrov. Podobne produktívneho strelca našiel klub až tento rok. V čase Kamerunčanovho žiarenia o sebe ešte len dával vedieť vo farbách Anderlechtu Brusel, cez ktorý sa neskôr dostal do Chelsea, Evertonu, Manchestru United a následne na Apeninský polostrov. Kým v Jupiler Pro League sa dva roky po sebe dostal cez desaťgólovú métu, v Londýne zdanlivo svoj potenciál ako mladík nenaplnil a skeptici v ňom rozhodne nevideli útočníka svetových kvalít.


V záverečných dvoch kolách Serie A Lukaku neskóroval. "Odhlásil" sa v 36. kole dvomi gólmi proti Janovu

Výsledkom nenaplnených ambícií v Chelsea bolo hosťovanie vo West Bromwichi, no počas sezóny 2012/13 nastrieľal 15 gólov v Premier League a ukázal, že niečo v ňom predsa byť musí. Šancu mu dal Roberto Martínez na lavičke Evertonu, Belgičan sa prezentoval 87 gólmi v 166 súťažných zápasoch a jeho cena na prestupovom trhu opäť vzrástla. Siahol po ňom Manchester United, kde počas dvoch sezón nastrieľal 42 gólov v súčte všetkých súťaží a za 74 miliónov eur bol predaný do Interu. To už sme v práve končiacej sezóne 2019/20, kedy je opäť jasné, že antwerpský rodák medzi najlepších útočníkov sveta patrí. Zmluvu má do leta 2024, v klube je hviezdou a ide o žiarivý príklad toho, ako sa dokáže hviezdny futbalista otriasť z jedného nevydareného angažmánu, pokiaľ to má v hlave upratané.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora