Články - 05.01.2021 23:37

Pelé stratu prvenstva odmieta. Počíta zrejme aj tréningové góly

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Brazílska futbalová legenda prišla v priebehu krátkeho času o dve svoje historické pozície. Kým v prvom prípade to Pelé prijal s pokorou a Messimu pogratuloval za góly, nakopené v barcelonských klubových farbách, so stratou druhého honoru sa odmieta zmieriť. Cristiano Ronaldo v nedeľu dvakrát napol sieť Udinese Calcio a počet svojich kariérnych gólov zvýšil na 758. To je o jeden viac ako počas 50. až 70. rokov nakopil bývalý elitný brazílsky útočník a v historickej štatistike znamená umiestnenie na druhom mieste za Josefom Bicanom. Pelé na to zareagoval prostredníctvom Instagramu a podľa neho nielen za sebou drží Ronalda, ale je s obrovským náskokom najlepším strelcom v dejinách futbalu.

Kým všetky oficiálne dáta mu evidujú 757 presných zásahov, on si ich napočítal o vyše päťsto viac. Presnejšie 1283. Táto cifra má byť súčtom gólov v reprezentačnom drese a zároveň v oficiálnych klubových dueloch. Prezentovaný Pelého počet zahŕňa aj priateľské zápasy, exhibičné vystúpenia a obdobie, kedy si odkrútil povinnú vojenskú službu. Kuriozitou je, že napriek tomu by nebol najlepší v histórii. Ak by sme štatistiku rovnako doplnili u Josefa Bicana, česko-rakúskej hviezdy z medzivojnového obdobia, na konte má 1468 zásahov. Akurát by sa obaja vzdiali od súčasného portugalského kapitána.

Fanúšikovia si za "aktualizáciu" na sociálnych sieťach Pelého doberajú, miestami až neúctivým spôsobom. Tí slušnejší sa bavia na tom, čo všetko do svojich počtov osemdesiatročný strelec započítal. Zrejme aj tréningy, hranie sa s vnúčatami na záhrade a konzolové hry od edície 2018 vyššie. Práve vtedy totiž FIFA pridala gamerom možnosť hrať aj za legendy, medzi ktorými samozrejme trojnásobný majster sveta nechýba. Jeho truc, samozrejme, nie je úplne na mieste. Či už ako hráča Santosu alebo brazílskej reprezentácie si ho budú fanúšikovia navždy pamätať, a to bez ohľadu na to, či bude tretím najlepším strelcom histórie alebo v dohľadnej dobe klesne ešte nižšie.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora