Články - 11.02.2021 12:36

Vyzývateľ Bayernu je pripravený ďalej prepisovať históriu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Majstrovstvám sveta klubov zvyčajne nevenujeme až takú pozornosť, ako najslávnejším súťažiam na európskom kontinente. Dôvodom je napríklad aj nevyrovnanosť tohto sedemčlenného turnaja, ktorého ostatných sedem ročníkov zakaždým ovládlo mužstvo zo starého kontinentu. Nič iné sa ani tento rok v Katare neočakáva od Bayernu Mníchov, ktorý má pred sebou poslednú prekážku, a to pomerne nečakanú. Vôbec prvý raz v histórii sa do finále dostal klub zo zóny CONCACAF, teda zástupca Severnej a Strednej Ameriky. Je ním mexický tím so siahodlhým názvom "Club de Fútbol Tigres de la Universidad Autónoma de Nuevo León". Pre naše podmienky postačí Tigres UANL.

Sedemnásobný mexický šampión zatiaľ píše jednu z najslávnejších kapitol svojej 60-ročnej histórie a pohár z MS klubov by určite bol žiaducou súčasťou tohto príbehu. Za ostatných desať rokov celok zo štátu Nuevo León vyhral domácu súťaž päťkrát. Až v roku 2020 však dokázal tento úspech zvýrazniť dobrým umiestnením na medzinárodnom fóre a stal sa víťazom CONCACAF Champions League. Vo finále si poradil s americkým Los Angeles FC 2:1 a takáto trofej sa do klubovej vitríny dostala vôbec prvý raz. V severoamerickej konkurencii nie je triumf mexického mužstva nezvyčajnou udalosťou a od roku 2006 víťazia výlučne celky z tejto krajiny. Na klubovom šampionáte sa však cesta Monterrey, Guadalajary alebo Clubu América končí prirýchlo.

Túto negatívnu tradíciu už dokázali Tigres prelomiť. V prvom vystúpení zdolali kórejský Ulsan Hyundai 2:1, hoci po polhodine hry prehrávali, a na semifinálový postup stačil jediný zásah z bieleho bodu proti brazílskemu Palmeirasu. O všetky tri góly, ktoré UANL posunuli do finále, sa pritom postaral André-Pierre Gignac. Toho dobre poznáme aj z európskych líg. 35-ročný Francúz si meno spravil najmä vo farbách Olympique Marseille, kde pôsobil päť sezón. V tej aktuálnej má na konte už 17 zásahov a ďalšie hodlá pridať do siete Bayernu Mníchov. Ako Francúzovi mu rozhodne motivácia chýbať nebude už len pre rivalitu, ktorá dlhodobo pri francúzsko-nemeckej konfrontácii funguje.

Zo známych mien za Tigres hráva aj krídelník Javier Aquino, stabilný mexický reprezentant svojho času nastupoval za Villarreal či Rayo Vallecano, stopér Carlos Salcedo je bývalým hráčom Fiorentiny či Frankfurtu a zároveň stabilným reprezentantom Mexika, zatiaľ čo obrancu Diega Reyesa si fanúšikovia môžu pamätať najmä z Porta, Espanyolu, Realu Sociedad alebo Fenerbahce. Podľa špecializovaného portálu Transfermarkt, hodnota aktuálneho kádra je 61 miliónov eur. Šestica futbalistov Bayernu je pritom drahšia samá o sebe a súčet bavorského klubu vychádza zhruba na 14násobok. Nemci vo svojej turnajovej premiére nemali väčšie problémy a káhirský Al Ahly zdolali 2:0. Vyslali pritom 23 streleckých pokusov a mali 65-percentné držanie lopty.

Zápas Bayern Mníchov - Tigres UANL sa hrá vo štvrtok o 19:00 SEČ.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora