Články - 12.02.2021 05:51

S týmto trénerom dvíhajú trofej každých 11 zápasov!

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Pravdu mali tí, čo hlásali, že finále majstrovstiev sveta klubov bude futbal na jednu bránku a že veľa gólov nepadne. FC Bayern Mníchov zdolal Tigres UANL 1:0 (0:0) a potvrdil dominantnosť európskych klubov na tomto fóre. Je to už ôsmy raz v neprerušenej sérii, čo sa víťazom MS klubov pod hlavičkou FIFA stal šampión európskej Ligy majstrov. A Bayern má tiež dôvod na oslavu navyše. V uplynulej predĺženej sezóne získal šiesty titul zo šiestich možností na rôznych futbalových úrovniach, čím vyrovnal rekordný zápis FC Barcelona z roku 2009.

"Gratulujem svojim hráčom. Šiesta trofej je historická udalosť a najúspešnejšia sezóna tohto úspešného klubu. Máme dlhodobo svoju úroveň a sme na to všetci hrdí. Je to povzbudenie do ďalšej tvrdej práce," poďakoval sa tréner Hansi Flick na webe denníka Kicker.

Bayern podľa predpokladov ovládol finálový duel na Education City Stadium v Dauhe. Vyprodukoval 19 streleckých pokusov, kým jeho mexický súper len tri. Z deviatich striel na bránku Bavorov sa ujali dve. Gól Joshuu Kimicha z 18. min ešte neplatil pre ofsajd Roberta Lewandowského, ktorý sa objavil v dráhe strely smerom k bránke súpera. Poľský kanonier si všetko vynahradil v 58. min. Vyhral hlavičkový súboj v šestnástke s brankárom Tigres Nahuelom Guzmánom, posunul loptu na krajného obrancu Benjamina Pavarda a netradičný francúzsky strelec rozhodol ostro sledovaný zápas. Presný zásah musel schváliť videorozhodca, ale tentoraz bol k Lewandowskému zhovievavejší ako v prvom polčase. Poliaka vyhlásili za najlepšieho hráča klubových majstrovstiev sveta, hoci top strelcom sa nestal. S tromi gólmi ním bol francúzsky útočník Tigres André-Pierre Gignac.

"Šesť titulov je obrovský počin a vstup do histórie. A to nielen pre Bayern Mníchov, ale celý futbal. To, ako sme hrali v uplynulom roku, zostane veľmi dlhý čas zapísané ako niečo výnimočné," komentoval Robert Lewandowski. "Je len škoda, že s nami vo finále nemohol byť Thomas Müller. Také veci sa aj vo futbale občas stávajú. Nemusíme s tým súhlasiť, ale musíme sa prispôsobiť," doplnil Lewandowski na adresu spoluhráča, ktorému krátko pred finálovým duelom diagnostikovali COVID-19 a putoval do izolácie.

Suverenitu Bayernu na všetkých bojových frontoch v uplynulých 12 mesiacoch si všimol aj jeho niekdajší tréner Pep Guardiola. Práve pod jeho vedením FC Barcelona pred 12 rokmi dosiahla to isté, čo teraz bavorský veľkoklub - triumfy v domácej ligovej aj pohárovej súťaži, domácom superpohári, Lige majstrov, Európskom superpohári a napokon aj svetovom šampionáte klubov. "Obrovská gratulácia celej rodine Bayernu Mníchov k tomuto výnimočnému úspechu. Aj ja som hrdý na to, že ste dosiahli šesť titulov zo šiestich možností. A špeciálne sa chcem opýtať Hansiho Flicka, či by pristal na zápas proti Barcelone, ktorá dosiahla to isté predtým v roku 2009. Možno by som mohol osloviť Messiho a spol a zahrali by sme si o špeciálny siedmy titul. Daj mi vedieť kde a kedy," povedal Pep Guardiola vo videonahrávke venovanej Bayernu Mníchov, priniesol ju aj web BBC Sport.

Keď sa už spomína tréner Hans-Dieter Flick, v Allianz Arene sa stal hlavným koučom v novembri 2019, keď vystriedal Nika Kovača. Tomu sa stala osudnou "nakladačka" od Eintrachtu Frankfurt (1:5) a pokles na štvrté miesto tabuľky I. bundesligy. Hansi Flick bol spočiatku len dočasný tréner nemeckého futbalového "giganta", ale neskôr sa stal hlavným. Dôvod bol jasný. Pod jeho vedením FC Bayern do dnešného dňa vyhral 58 zo 68 zápasov. Keďže získal šesť trofejí, znamená to, že jeho hráči obrazne dvíhali nad hlavu víťazný pohár každých 11,3 zápasu.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora