Články - 22.02.2021 17:16

Majstrovi Rakúska suspendovali dvoch hráčov pre doping

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Trojmesačný zákaz činnosti bol vymeraný dvom futbalistom rakúskeho Red Bullu Salzburg, ktorí počas minulého týždňa neprešli dopingovou kontrolou. Záložník Mohamed Camara a útočník Sekou Koita mali požiť zakázané látky pri plnení reprezentačných povinností vo farbách Mali, ktoré sa dvomi novembrovými víťazstvami udržalo na čele svojej kvalifikačnej skupiny v rámci Afrického pohára národov. Naň má výber z povodia Nigeru už isté miesto, no táto dvojica minimálne úvod turnaja s určitosťou vynechá.

Vzorky boli Afričanom odobrané v novembri počas náhodnej kontroly UEFA. V tom čase Salzburčania hrali a pôde Bayernu Mníchov, ktorý statočne v skupinovom zápase Ligy majstrov hrýzli, no podľahli mu 1:3. Obaja boli súčasťou základnej zostavy a na trávniku pobudli plných 90 minút. Štrnásťnásobný majster Rakúska cez svoje kanály oznámil, že sa proti verdiktu odvolávať nebude, prijíma ho a rozhodnutie nadobudlo okamžitú platnosť. Vyšetrovanie zároveň vylúčilo, že by šlo o úmyselné a klubom organizované porušenie antidopingových pravidiel. Vyvodená preto bola len personálna zodpovednosť.

Futbalisti sa hája tým, že boli nútení požiť špecifické tabletky pred reprezentačným duelom proti Namíbii, ktorý sa hral v nadmorskej výške 1700 metrov nad morom. Malo ísť o prevenciu voči akútnej výškovej chorobe, avšak liek obsahoval látku, ktorá figuruje na zozname zakázaných. Malijská futbalová asociácia daného lekára okamžite suspendovala a UEFA pri svojom treste zohľadnila okolnosti. Zároveň však pripomína, že v podobných prípadoch musia byť športovci mimoriadne obozretní pri požívaní neznámych tabliet. Je to totiž práve ich telo, v ktorom sa substrát bude nachádzať a jeho nález spôsobí problémy práve im.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora