Články - 23.02.2021 13:09

Drží ho len meno? Mourinho horší od svojich štyroch predchodcov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

V novembri 2019 na lavičku Tottenhamu Hotspur pomerne nečakane zasadol uznávaný manažér José Mourinho a cieľom bolo priblížiť tím k vytúženému prvenstvu v Premier League. Toho sa tento celok dočkal naposledy v roku 1961, no Portugalčan v minulosti doviedol k triumfu v Champions League FC Porto či Inter Miláno, ktoré rovnako v tom čase neboli top favoritmi. Priebežný výsledok jeho pôsobenia je však taký, že má horšiu bilanciu ako štvorica koučov, ktorá túto pozíciu plnila pred ním. Častejšie bodoval Harry Redknapp, André Villas-Boas, Tim Sherwood aj Mauricio Pochettino.

Zaujímavú a pomerne nepríjemnú štatistiku vytiahli britskí televízni experti po nedeľnej prehre na pôde West Hamu 1:2. Tréner s horšou bilanciou Tottenham viedol naposledy v rokoch 2007 až 2008 a bol ním Juande Ramos. Pod Mourinhovou taktovkou mužstvo odohralo 50 zápasov a prehralo 15 z nich. Z celkového počtu možných bodov tak získalo 46 percent, čo sa javí na ašpiranta na Ligu majstrov ako zúfalo nízke číslo. Pochettinovi na udržanie miesta nestačila ani 56-percentná úspešnosť, Redknapp sa porúčal s 49 percentami získaných bodov.

Celkom paradoxne, najlepšie čísla zo spomenutej päťky má Tim Sherwood, ktorý sa kormidla ujal najprv dočasne po odchode Villasa-Boasa, zakrátko bol vymenovaný za hlavného trénera, no vydržal len do konca sezóny, čo zodpovedalo 141 dňom. Priemerne však získal 1,91 bodu na zápas a jeho percentuálna úspešnosť pri zbere bodov siahala na šesťdesiat percent. Čo je však momentálne dôležitejšie, je zlá Mourinhova bilancia. Deviata priečka je pre Spurs neprípustná a pred severolondýnskym derby v polovici marca musia ísť o poznanie vyššie.

Nejeden fanúšik sa domnieva, že ak by šlo o menej slávneho trénera, pohár trpezlivosti by pretiekol. Na otázku, či ho pôsobenie v Tottenhame vedie k pochybnostiam o svojich metódach pred časom odpovedal: "Ani nie. Niekedy sú výsledky následkom viacerých situácií, ktoré sa vo futbale stávajú. Metódy mňa a môjho tímu sú na špičkovej úrovni, ako u nikoho na svete," povedal novinárom.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora