Články - 25.02.2021 21:54

Jeden výkon horší ako druhý. Özil vraj do Istanbulu priniesol prekliatie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Pokiaľ vo futbale existuje niečo ako nadobudnutá "zlá karma", futbalista Mesut Özil ju s veľkou pravdepodobnosťou svojím zdĺhavým a komplikovaným odchodom z Arsenalu má. Koncom januára sa upísal tureckému Fenerbahce Istanbul a viacerí jeho fanúšikovia začínajú veriť, že priniesol akési prekliatie. Zasiahnuť stihol do piatich súťažných zápasov a jeho výkony sa pravidelne dostávajú pod paľbu obrovskej kritiky. Vidieť to aj na výsledkoch, keďže sa žlto-modrí prepadli z prvého na tretie miesto Süper Lig a šokujúco sa skončila aj ich cesta domácim pohárom.

Bývalá hviezda Arsenalu debutovala v ligovom zápase proti Hataysporu. Do hry sa dostal až v 77. minúte, krátko po jeho príchode si súper dal vlastný gól, no v závere znížením na 1:2 ešte vykresal nádej. Tri body získalo Fenerbahce, hoci Özil nič svetoborné nepredviedol a v dôležitých momentoch namočený nebol. O štyri dni neskôr dostal o čosi väčšiu porciu minút v mestskom derby proti Galatasarayu. V súboji prvého s druhým bol prakticky vypojený z hry a výsledkom bola prehra 0:1.

Po dlhšom výpadku zo zápasového tempa sa síce dalo čakať, že sa bude 32-ročný Nemec do hry dostávať dlhšie, no do Istanbulu neprišiel ako lojálna výpomoc. Očakávaný výkon nepredviedol ani proti Karagürmüku, kde bol vystriedaný v 81. minúte a hoci následne proti podpriemernému Göztepe v hre vydržal celý zápas, neukázal prakticky nič a Fenerbahce prehralo 0:1. Medzitým sa zrodilo ešte veľké pohárové sklamanie, keď mužstvo nestačilo na trápiaci sa Basaksehir. Özil šiel do hry cez polčasovú prestávku a keďže smerom vpred veľa neponúkol, jeho tím prehral 1:2 po predĺžení.

Špecializovaný portál WhoScored, ktorý sa zaoberá hodnotením výkonov jednotlivých futbalistov, mu za všetky tieto vystúpenia udelil hlboko podpriemerné známky v rozpätí 5,95 až 6,60 z desiatich možných. Odborná verejnosť však za majstrom sveta z roku 2014 stojí. Nehral desať mesiacov, má za sebou náročné a turbulentné obdobie na severe Londýna, tak mu treba dať čas. Je však otázne, ako často sa v silnom strede poľa trénera Erola Buluta bude presadzovať.