Články - 08.03.2021 21:59

Transparentnejší VAR - fanúšikovia budú rozhovory počuť

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv
West Bromwich Albion - Brighton and Hove Albion

Futbalovú videotechnológiu pravdepodobne čakajú ďalšie zmeny. Hoci sa rozhodcovia vďaka tomu vedia vrátiť ku detailnému a spomalenému záberu z akéhokoľvek súboja a ofsajdy merať s milimetrovou presnosťou, ich verdikty sú naďalej terčom pochybností a špekulácií. FIFA teraz hodlá otestovať, čo spraví možnosť vypočuť si naživo tieto rozhovory a s nimi aj odporúčanie, ktoré hlavný rozhodca dostane od svojich pomocníkov za videom.

Konečný verdikt je vždy v konečnom dôsledku na hlavnom rozhodcovi a kolegovia pri VAR-e sú len poradným orgánom. Preto je niekedy dobré vypočuť si konverzáciu a pochopiť, čo arbitra viedlo k vyhodnoteniu dôležitej situácie. Väčšina líg však doteraz bola striktne proti tomu a tvrdí, že táto komunikácia by mala ostať internou záležitosťou zopár zainteresovaných ľudí. Plán potvrdil aj prezident svetového futbalu Gianni Infantino. Ten však zároveň nič nesľubuje a tvrdí, že záležitosť bude predmetom širších diskusií.

Inšpiráciou je Austrália, ktorá s podobnými vecami už experimentovala v rámci ragby či kriketu. Rôzne športy adaptovali takúto možnosť po svojom. Kým napríklad v ľadovom hokeji rozhodca po telefonáte len stručne zhrnie, čo sa skúmalo a s akým verdiktom, na austrálskom kontinente môžu diváci v priamom prenose počúvať celé rozhovory. "Čokoľvek, čo ponúkne fanúšikovi hlbší pohľad do rozhodnutí, je užitočné pre priaznivcov aj arbitrov. Ide o niečo, čo má zmysel preskúmať," znejú argumenty kompetentných.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora