Články - 17.03.2021 22:17

Benelux môže mať spoločnú ligu, sľubuje si vysoké zisky z reklamy

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Typické skôr pre hokejové súťaže. Vo futbalovom prostredí by sme napočítali kluby, ktoré nehrajú vlastnú národnú ligu a pôsobia v susednej kvalitnejšej súťaži, ale nadnárodných líg je už o poznanie menej. Jednu takú chystajú Belgičania s Holanďanmi a sľubujú si od toho obrovské marketingové príjmy. Svetu totiž chcú ponúknuť ligu, ktorá nebude slabšia od nemeckej či francúzskej. Eredivisie je pritom momentálne podľa koeficientov UEFA siedmou najlepšou ligou kontinentu, Jupiler Pro League deviatou. Ich spojenie, posilnenie najväčších klubov a následné zlúčenie do osemnásťčlennej tabuľky, je pomerne zaujímavou predstavou.

Nápad má dokonca silnú podporu medzi najslávnejšími belgickými tímami, ktoré dokonca už hlasovaním stihli tento projekt schváliť. Holanďania sú zatiaľ o čosi zdržanlivejší. Ich liga je v súčasnej podobe predsa len vnímaná ako lepšia a Ajax, PSV či Feyenoord majú v Európe väčší cveng ako súčasný Anderlecht, Club Bruggy alebo Standard Liége. Otázny je aj pomer, v akom by krajiny do spoločnej BeNeLeague mužstvá dodali. V Belgicku projektu totiž dalo hlas až 25 tímov, ale veľa ďalších detailov sa na verejnosť nedostalo. Spoločnosť Deloitte minulý rok prišla so záverom, že takáto liga by ročne mohla vygenerovať až 400 miliónov eur z marketingu a televízneho predaja.

Potom, čo UEFA intenzívne zabojovala proti silnej a marketingovo lákavej celoeurópskej Superlige, bude zrejme skeptická aj voči holandsko-belgickému projektu. Pokiaľ by totiž úzka elitná spoločnosť hrala veľkú a bohatú ligu, kým zvyšok mužstiev by sa konfrontoval vo dvoch národných nižších súťažiach, kvalitatívne rozdiely medzi nimi by sa jednoznačne zväčšili. Belgický futbal pritom zatiaľ pracuje s veľmi optimistickou predstavou, že národná belgická aj holandská liga by zotrvala v súčasnej podobe a do BeNeLeague by sa presunula len úzka špička. Reálne by však za ňou šli aj najväčší sponzori, partneri a vysielatelia. Podobný projekt krajiny vedú v ľadovom hokeji za účasti šiestich holandských a šiestich belgických tímov. Pri pohľade na súčasné rozpočty futbalových mužstiev a hodnoty kádrov, rozumný pomer vychádza, trochu prekvapivo, na päť holandských celkov ku siedmim belgickým. Vo všeobecnosti sa však pracuje s modelom, zohľadňujúcim úspechy klubov v pohárovej Európe. Tie hrajú v prospech Holanďanov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora