Články - 27.03.2021 19:41

Priveľa neregulovaného rasizmu. Henry končí na sociálnych sieťach

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Spoločnosti, prevádzkujúce najväčšie sociálne siete, nerobia maximum pre ochranu ľudí tmavej pleti. Športovci vo veľkom a pravidelne čelia obrovskému množstvu rasistických poznámok, správ, komentárov či narážok a tie sa vôbec nedarí regulovať. Vyhlásil to bývalý skvelý futbalista Thierry Henry, ktorý sa na protest stiahol zo sociálnych sietí a nejaký čas na nich nebude zastihnuteľný. Vráti sa až v čase, keď bude tento problém riešený s rovnakou vervou a dravosťou, ako porušovanie autorských práv. Na to podľa Henryho kompetentní reagujú oveľa promptnejšie a rozdávajú viac trestov.

"Objem rasizmu, šikany a následného psychického týrania jednotlivcov je príliš toxický na to, aby sme ho ignorovali. Musí existovať istá miera zodpovednosti. Je príliš jednoduché vytvoriť si účet a použiť ho na to, aby zostali v anonymite a bez následkov šikanovali či obťažovali druhých," konštatoval bývalý hráč Arsenalu, Barcelony či Monaka. Zo dňa na deň svoju aktivitu na Instagrame, Facebooku či Twitteri ukončil a od rána už cez ne nereagoval na žiadne správy. Na týchto platformách má pritom cez dva milióny sledovateľov, na Facebooku ho dokonca sleduje viac ako 10 miliónov ľudí.

Pre tento raz neupresnil, či bolo psychicky ubližované práve jemu alebo niektorej z jeho blízkych osôb. Na tému rasizmu sa však nevyjadroval prvý raz a už viackrát na problém poukazoval. Pravidelne sa s ním stretával ako hráč a množstvu urážok podobného druhu čelil aj po kvalifikácii MS 2010, kedy kľúčový francúzsky gól proti Írsku padol po jeho ruke. Ako aktívny futbalista skončil v roku 2015 a následne okúsil trénerské remeslo. Naposledy viedol CF Montréal v Major League Soccer. Klub však opustil na vlastnú žiadosť pre pandemické obmedzenia a nutnosť absolvovať ďalší ročník v bubline na inom kontinente. Odvtedy si nové pôsobisko zatiaľ nenašiel. Možno aj budúci podpis zmluvy pomôže jeho návratu na komunikačné platformy.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora