Články - 29.03.2021 12:49

Oficiálne najmladší rozhodca sveta má 16 a píska už tretiu sezónu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

Len zriedka sa futbalový rozhodca uchytí na väčšom fóre pred dovŕšením tridsiateho roku života. O to zaujímavejší je príbeh talentovaného Raphaela Mbotelu, ktorý pravidelne píska zápasy v Zambii. Napriek mladému veku patrí medzi pravidelne nasadzované a rešpektované postavy, dokonca na africkom kontinente už pískal aj mimo svojej vlasti turnaje s medzinárodným obsadením. Duely pritom vedie od svojich trinástich rokov a má tak bohatšie skúsenosti ako mnohí jeho o poznanie starší kolegovia.

Zambia sa pritom v roku 2012 stala africkým šampiónom a medzinárodnú pozornosť si hlavný rozhodca získal, keď nedávno viedol duel tretiemu najúspešnejšiemu klubu v krajine, osemnásobnému šampiónovi FC Zesco United. V mladom veku vedie zápasy bez výraznejších pochybení a môže byť otázkou krátkeho času, kedy sa premiérovo objaví aj na scéne kontinentálnej Champions League. Pre BBC prezradil, že pôvodne chcel v tomto veku futbal hrávať. Tri roky trvajúce problémy s členkom však spôsobili, že s ním pri presune vekovými kategóriami prestali počítať.

"Akonáhle vstúpim na trávnik, môj vek nehrá rolu a ani veľkí hráči okolo mňa. V tej chvíli si robím svoju prácu a verím, že raz budem ako Janny Sikazwe," poukázal na azda najznámejšieho zambijského rozhodcu súčasnosti, ktorí pravidelne píska africkú Ligu majstrov či Africký pohár národov. V roku 2018 viedol dva zápas na majstrovstvách sveta. Sám je pritom o 25 rokov starší ako aktuálny zjav na africkej scéne. Raphael Mbotela bol do futbalového sveta "zasvätený" spomenutým Zescom United, ktorý ho pôvodne nechal rozhodovať duely mládeže a v súčasnosti mu už verí aj v stretnutiach A-tímu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora