Články - 05.04.2021 12:51

Valencia takmer nedohrala zápas. Cádiz rasizmus odmieta

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

S veľkými problémami sa dohrával španielsky futbalový zápas 29. kola najvyššej súťaže medzi Valenciou a Cádizom. Hostia totiž po polhodine hry opustili trávnik a avizovali, že stretnutie nehodlajú dohrať. Dôvodom mal byť rasizmus spáchaný na Mouctarovi Diakhabym a tieň nepekného podozrenia dopadol na cádizského stopéra Juana Calu.

Obe mužstvá prostredníctvom sociálnych sietí rasizmus odsúdili a zhodli sa, že na trávnikoch rozhodne priestor nemá. Kým však "netopiere" poukazujú na prehrešok zo strany súpera, ten za svojím hráčom stojí. Kouč Ávlaro Cervera tvrdí, že svojmu zverencovi verí a nič rasistické podľa neho nevyslovil. Diakhaby na protest zamieril do šatne a odmietol pokračovať v zápase aj vo chvíli, keď jeho tím od správania upustil. Po nejakom čase sa Valencia vrátila do hry, no urazeného beka nahradila. O ich návrat do akcie pritom údajne požiadal práve 24-ročný francúzsky futbalista, ktorý zvyšok stretnutia dosledoval z tribúny. Cádiz nakoniec vyhral 2:1 a v tabuľke sa priblížil ku 12. Valencii. 

Diskusie o prvopolčasovom incidente však ešte rozhodne prebiehať budú, a to nielen medzi fanúšikmi, ale aj na úrovni disciplinárnej komisie. Pátrať sa bude po tom, čo presne Cala vyslovil a rozbesnil tým protihráča tmavej pleti. Zo zápisu o stretnutí vyplýva, že konkrétne Calove slová nepočul nik z prítomných. Hlavný arbiter uvádza len parafrázu od urazeného Diakhabyho. Malo ísť o poukázanie na farbu jeho pleti s vulgárnym dodatkom. To však zásadne odmieta domáci futbalista, odchovanec Sevilly, s ktorou svojho času vyhral domáci pohár aj Európsku ligu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora