Články - 06.04.2021 09:29

V americkej lige sa bude striedať viac. Najmä po stretoch

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

"Hit. Stop. Sit" je iniciatíva Erica Lindrosa, ktorej cieľom je upozorniť na nebezpečenstvo otrasu mozgu a v prípade, že takýto úraz hrozí, hráč sa nesmie vrátiť do zápasu. Podobné myšlienky propagujú mnohí aj mimo hokejového prostredia a veľký krok v oblasti prevencie robí aj americká Major League Soccer. Od novej sezóny pripravuje novinku v podobe extra striedaní. Tie budú môcť byť využité len v špecifických prípadoch, keď futbalista dostane úder do hlavy.

Niekoľko súťaží, vrátane MLS, sa stane pre tento projekt testovacími a následne sa vyhodnotí aplikovateľnosť pravidla do všetkých súťaží pod hlavičkou FIFA. Najviac sa pritom hovorí o bezpečnosti hráčov, ktorí často sú po tvrdých zrážkach vo vzdušných súbojoch alebo tvrdom nastrelení loptou do hlavy nútení odbojovať zvyšok stretnutia bez toho, aby sa podrobili plnohodnotnému vyšetreniu.

Pre pretrvávajúcu pandémiu sa v Amerike môže striedať päťkrát a k nim pribudnú ešte dve rezervné pre otrasených futbalistov. Tie sa medzi oficiálnych päť zmien v zostave počítať nebudú, nech ich už tréner využije v akomkoľvek čase. Kompetentní uznávajú, že spočiatku budú s pravidlom problémy a hrozí aj jeho zneužívanie. Samotný otras mozgu sa pritom zväčša prejaví do desiatich minút, čiže jeho okamžitá diagnostika ani možná nie je. Zatiaľ sa však nepočíta so žiadnymi trestami ani pre tímy, ktoré budú chcieť striedať po ľubovoľnom tvrdšom hlavičkovom súboji a zranenie ostane vždy nepotvrdené.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora