Články - 07.04.2021 09:48

Kouč Herthy Berlín dostal vyhadzov za xenofóbne reči

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/sita

Profesionálny športovec si musí dávať pozor na svoje vyjadrenia, inak mu hrozí trest. Doplatil na to aj Zsolt Petry, ktorý pracoval ako tréner brankárov bundesligovej Herthy Berlín. Rozhovor poskytol nemeckej tlači a mal vyjadrenia, ktoré sa jeho zamestnávateľovi vôbec nepáčili. Redaktor periodika Magyar Nemzet pripomenul nedávne slová brankára Petra Gulásciho, ktorý sa angažoval v otázke práv pre LGBTI komunitu. Práve tu prišla jedna z viacerých problémových odpovedí maďarského trénera.

Bývalý reprezentačný brankár si v kariére zachytal v Belgicku, Turecku, Nemecku či Holandsku a ako tréner pôsobil v Hoffenheime, Paderborne či pri národnom mužstve. Napriek tomu si udržal veľmi konzervatívny pohľad na svet. "Neviem prečo Péter obhajuje homosexuálov, transvestitov a ľudí s inými rodovými identitami. Na jeho mieste by som túto tému nerozvíjal," odkázal Guláscimu s dodatkom, že väčšina maďarských obyvateľov sa s jeho liberálnymi názormi nestotožňuje.

Priťažili mu aj postoje v otázne európskej imigračnej politiky, ktorá podľa Petryho definuje morálny úpadok nášho kontinentu, ktorý je kresťanský a takým by mal aj ostať. Hertha s ním po týchto vyjadreniach rozviazala spoluprácu, hoci sama priznáva, že ide o jeho prvý prešľap podobného druhu. "Chcem zdôrazniť, že nie som homofób ani xenofób. Veľmi ľutujem svoje vyhlásenie o prisťahovaleckej politike a chcel by som sa ospravedlniť všetkým osobám, ktoré u nás hľadajú útočisko a ktoré som urazil," uvádzal Petry v reakcii svoje slová na pravú mieru. Nič to však nemení na tom, že v klube s Petrom Pekaríkom a Ondrejom Dudom skončil a musí si nájsť nové pôsobisko.