Články - 17.04.2021 09:46

Iránska televízia cenzurovala "odhalenú" čiarovú rozhodkyňu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Zápasy anglickej Premier League sú vysielané aj v Iráne. Hoci je Veľká Británia v mnohých ohľadoch pomerne konzervatívnou krajinou, ázijský štát je v tomto smere ešte citlivejší a prekážajú mu mnohé veci, nad ktorými sa u nás pozastaví málokto. Počas zápasu Tottenham - Manchester United mal hlavný rozhodca Chris Kavanagh na čiare asistentku Sian Masseyovú-Ellisovú, ktorá bola oblečená rovnako, ako jej mužskí kolegovia. To je však v Iráne neprijateľné a žena má mať podľa tamojších zvykov zahalené nohy aj vlasy.

Prenos mal preto režiséra, ktorého primárnou úlohou bolo cenzurovať "odhalenú" arbiterku. Vždy, keď sa dostala do záberu kamery, prestrihol ilustračný pohľad z dronu na Tottenham Stadium či okolité ulice a obraz z hry vrátil až vtedy, keď sa pozornosť kamier sústredila na hráčov. Aktivisti v otázke občianskych práv si na konkrétne vysielanie posvietili a napočítali desiatky podobných vycenzurovaných záberov.

"Čelní predstavitelia islamskej republiky nedovoľujú, aby žena s odhalenými vlasmi či kolenami bola vyobrazená v štátnej televízii. Riešením preto bolo odstrihnutie sa od živého vysielania pohľadom na londýnske ulice," píše organizácia My Stealthy Freedom, ktorá zároveň pripomína, že problém so ženskou rozhodkyňou vysielateľ nemal prvý raz. V roku 2019 náhle vyradil z vysielacieho programu duel bundesligový medzi Bayernom Mníchov a Augsburgom, ktorý pískala Bibiana Steihausová.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora