Články - 19.04.2021 12:41

Miami nezvládlo predsezónne prestupy. Porušilo pravidlá a dostane trest

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbalový klub Inter Miami je stále pomerne čerstvým zjavom na scéne Major League Soccer a keďže za ním stojí David Beckham, už čoskoro bude hľadieť po odvážnych métach. Predtým sa však bude musieť naučiť chodiť v množstve pravidiel, ktoré aj preň platia a hneď vo svojej nováčikovskej sezóne nedodržal predpisy o platovom strope. Ten pritom v americkom futbale nie je úplne striktný a klub ho môže na výnimku nafúknuť a za poplatok 150 tisíc amerických dolárov angažovať aj futbalistu nad rámec. To mužstvo z Floridy spravilo v prípade dvoch letných posíl, avšak už nie v prípade tretej.

Miami do MLS pribudlo len v ročníku 2020 a zvládnuť muselo špecifickú sezónu s mnohými zmenami, obmedzeniami a odlišnosťami v programe. To však platilo aj pre všetky ostatné tímy, ktoré sa zároveň snažili poskladať silný a konkurencie schopný tím. Právo pritom mal na troch hráčov nad rámec platového stropu, a to pri poctivom nahlásení a uhradení poplatku. To si Inter postrážil pri príchode talentovaného krídelníka Matíasa Pellegriniho a mexického reprezentačného záložníka Rodolfa Pizarra. Prvý menovaný bol následne poslaný na hosťovanie, vznikol tak priestor na zisk hviezdneho Blaisa Matuidiho z Juventusu, no pri ňom už potrebná byrokracia nebola splnená.

Po augustovom angažovaní Matuidiho tím posilnil aj útočník Gonzalo Higuaín a to už bolo priveľa rušivých transferov, pre ktoré si kompetentní posvietili na poctivosť. Nová sezóna MLS pritom začala v sobotných ranných hodinách. Hráči aj tréneri sa museli koncentrovať na úvodný duel s LA Galaxy, kým plné ruky mala aj klubová administratíva a ekonomické oddelenie. Vedenie súťaže už potvrdilo, že prestupy Miami neboli v poriadku a problémový bol práve príchod francúzskeho záložníka. V dohľadnej dobe preto vynesie ortieľ. Pravidlo o platovom strope je pritom v tejto lige komplikované samé o sebe. Klub si musí strážiť, aby žiaden hráč nemal vyšší plat ako 612 500 dolárov, pričom hráči do dvadsať rokov musia poberať ešte menej. Samotný platový rozpočet je stanovený na 4,9 milióna dolárov, no kluby majú k dispozícii viaceré výnimky, ktoré možno uplatňovať.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora