Články - 19.04.2021 09:37

Nočná mora UEFA sa naplnila. Kluby si schválili Superligu

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Medzinárodné klubové súťaže pod hlavičkou UEFA (Európska liga a Liga majstrov) dostali počas uplynulej noci veľkého konkurenta. Dvanásť popredných európskych mužstiev potvrdilo svoju účasť v novom projekte Superligy, od ktorého si sľubujú výrazne väčší záujem sponzorov, vysielateľov aj fanúšikov. Z kalendára totiž vypadnú menej atraktívne merania síl proti outsiderom a každé kolo prinesie hneď niekoľko šlágrov medzi celkami z Anglicka, Španielska a Talianska.

FIFA aj UEFA sa už skôr vyhrážali, že ak by tieto plány boli naplnené, bude prísne suspendovať všetkých futbalistov, ktorí sa v tejto kontrasúťaži objavia. Kluby hodlá vyradiť z domácich, európskych aj globálnych súťaží a stratiť môžu aj možnosť reprezentovať svoje národné tímy. Prvým šéfom Super League má byť Florentino Pérez, prezident Realu Madrid, ktorý už prezradil, že pred štartom úvodnej sezóny aktuálnych dvanásť celkov môžu rozšíriť ďalšie, ktoré dostanú pozvánku.

Do projektu vstúpilo šesť anglických mužstiev, tri španielske a tri talianske. Nemci či Francúzi, ktorých kluby rovnako patria medzi úzku kontinentálnu špičku, sú nateraz mimo diania. Projekt ostro kritizujú viaceré osobnosti svetového futbalu a samozrejme aj UEFA. Tá označila projekt za cynický, keďže sa niekoľko klubov ulakomilo na vidinu veľkých príjmov a vydalo sa proti prúdu globalizácie futbalu a zvýšenia konkurencie.

Podľa predstaviteľov Super League, súťaž by sa mala hrať uprostred týždňa a celky hodlajú naďalej pokračovať aj vo svojich domácich súťažiach. V nich však nebudú riešiť miestenky v Champions League či Európskej lige UEFA. Každoročne by sa malo zapojiť dvadsať mužstiev, keď ku zakladajúcim členom pribudnú kvalifikanti. Vzniknú tak dve desaťčlenné skupiny a v nich každý s každým zohrá dva vzájomné zápasy. Mužský turnaj by mal časom doplniť aj ženský.