Články - 19.04.2021 16:57

Superliga rozhádala Európu. Kritizuje ju Macron, Johnson aj veľkokluby

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/Twitter

Uplynulú noc možno označiť za jednu z najšialenejších v histórii európskeho futbalu. Oficiálne predstavenie novej milionárskej súťaže s dvanástimi zakladajúcimi členmi vyvolalo ohlas nielen v športe, ale aj u politických špičiek. Na jednej strane stojí vedenie niekoľkých popredných európskych klubov z Anglicka, Talianska a Španielska, na opačnej strane barikády je výrazná väčšina verejnej mienky, fanúšikovia aj bývalí futbalisti či tréneri a väčšina doteraz nezahrnutých klubov. Kým Real Madrid či Manchester United vo svojich oficiálnych stanoviskách novú súťaž podporili a vidia v nej obrovské marketingové a športové benefity, väčšina sveta odsudzuje ich lakomstvo a sebeckosť s cieľom nahrnúť peniaze do vlastných vreciek a prehĺbiť kvalitatívny rozdiel medzi úzkou špičkou a ostatnými klubmi.

UEFA a FIFA v bezprostrednej reakcii avizovali, že hráči účastníkov Superligy nebudú môcť reprezentovať svoje krajiny a pravdepodobne budú vyradení aj z domácej súťaže, v ktorej pôsobia. Liga majstrov totiž len dnes predstavila svoj nový model súťaže, ktorý mal byť kompromisom práve voči protestujúcim dvanástim klubom. Tým sa nepáčil nedostatočný počet atraktívnych a náročných zápasov, ktoré im súťaž ponúkala. Na strane doterajšieho zreformovaného modelu z veľkoklubov ostal napríklad Bayern Mníchov, Paris Saint-Germain, Borussia Dortmund či FC Porto. Z francúzskeho prostredia však prenikli informácie, že najmenej dva kluby sú ochotné o svojom vstupe do ligy rokovať. Nemecké stanovisko je jednoznačné. "Futbal musí byť vždy o predstavení na ihrisku, ktoré rozhodne o postupe, zostupe, či kvalifikácii do príslušnej súťaže. Komerčné záujmy pár klubov nesmú viesť k zrušeniu dlhodobo budovanej solidarity a jednoty vo futbalovom hnutí. Každý klub sa musí rozhodnúť, či zostane súčasťou harmonickej futbalovej štruktúry, alebo bude nasledovať egoistické záujmy v nesúlade s národnými federáciami a UEFA," reagoval Nemecký futbalový zväz, podľa ktorého žiaden účastník Bundesligy do Superligy nevstúpi.

Medzi najviac poškodené celky by sa takto zaradilo FC Porto. Portugalský celok je tradičným účastníkom pohárovej Európy, no neradí sa medzi úzku špičku najbohatších a najúspešnejších výberov. Superliga pôvodne chcela zahrnúť aj tímy z Francúzska či Nemecka, čím by napríklad Porto ostalo v pozícii chudobnejšieho príbuzného. Ponuku na vstup do ligy však údajne obdržalo, no odmietlo ju z viacerých dôvodov. Vznik uzavretej súťaže je proti pravidlám Európskej únie, FIFA, UEFA a odmieta ho aj Portugalská futbalová federácia. "Draci" preto v žiadnom prípade nechcú plávať proti legislatívnemu prúdu.

Hnev neskrývali aj viaceré legendy klubov, ktoré sú v plánoch na Superligu zahrnuté. Medzi nimi napríklad Sir Alex Ferguson, Garry Neville či Jamie Carragher. Tí sa zhodujú, že sú znechutení z postoja svojich klubov. Tí podľa nich odmietli tradíciu, ukázali totálnu neúctu vlastným fanúšikom a vidia len vlastný finančný profit. Na situáciu dokonca reagoval aj Emmanuel Macron či Boris Johnson. "Prezident republiky privítal postoj francúzskych klubov, ktoré sa odmietli podieľať na projekte európskej Superligy. Ten ohrozuje princípy solidarity a súťaživosti," uvádza oficiálne vyhlásenie Elyzejského paláca. "Plán európskej Superligy poškodí futbal. Bol by to zásah do srdca domácich súťaží a spôsobí to obavy všetkým fanúšikom. Zainteresované kluby musia zodpovedať otázky svojim fanúšikom i širšej komunite predtým, než podniknú nejaké kroky," konštatoval britský premiér, ktorého vláda dokonca hodlá zvážiť všetky svoje možnosti, aby vzniku novej ligy zabránila.

Odmietavé stanovisko k Superlige vydala aj slovenská Únia ligových klubov, ktorá podporuje reformy UEFA a pripravuje sa na vznikajúcu Konferenčnú ligu. "Superliga vytvára model uzavretej súťaže elitných mužstiev a je v rozpore s návrhmi prezentovanými v rámci pripravovanej reformy európskych pohárových súťaží UEFA. Európske futbalové prostredie má silné tradície, ktoré by sme nemali popierať takýmto radikálnym spôsobom. Po vzniku Superligy by došlo k ešte výraznejšiemu rozdeleniu medzi silnými a slabými, čo predstavuje ohrozenie budúcnosti futbalu v jeho súčasnej podobe," cituje web Fortuna ligy prezidenta ÚLK Ivana Kozáka.