Články - 23.04.2021 10:42

Fanúšikovia majoritnými vlastníkmi? Angličania zvažujú nemecký model

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Nemecké futbalové kluby musia spĺňať pomerne striktné pravidlo o vlastnení 51 percentách fanúšikmi. Pravidlo má určité výnimky, ale vo všeobecnosti klub nemôže byť súčasťou Bundesligy, ak väčší ako 49-percentný podiel vlastnia súkromné spoločnosti. Príkladom je Bayern Mníchov, ktorého 75 percent vlastnia fanúšikovia, podporovatelia a členovia klubu, ktorí si zároveň volia svojho prezidenta. Zvyšnú štvrtinu si potom delia veľkí akcionári, ako Audi, Adidas či Allianz. Kúpiť a vlastniť veľký nemecký futbalový tím tak momentálne už možné nie je. Výnimky však dostali kluby, ktoré takýmto spôsobom vznikli - VFL Wolfsburg bol v roku 1945 založený automobilkou Volkswagen, zatiaľ čo Lipsko začalo svoju súčasnú históriu písať ako produkt značky Red Bull.

Adaptáciu podobného pravidla teraz zvažuje anglická Premier League, ktorá takto reaguje na situáciu z tohto týždňa, kedy si majitelia klubov bez akéhokoľvek povolenia ligy, Futbalovej asociácie či fanúšikov rozhodli o založení a účasti vo vlastnej súťaži. Naznačenú výnimku bude možné dostať napríklad vytrvalosťou. Softvérový inžinier a magnát Dietmar Hopp je v nemeckom futbale veľmi známym menom. Do Hoffenheimu vkladal peniaze nepretržite dvadsať rokov a dnes už má schválené postavenie, vďaka ktorému môže byť jeho kontrola nad dianím v klube väčšia. Naprieč krajinou sa však neteší popularite a vyčítajú mu neúctu k tradíciám, keď klub bez zaujímavej minulosti masívnymi finančnými injekciami pretlačil do pohárovej Európy.

Podobnú kontrolu nad športovými klubmi by teraz chcela nadobudnúť aj britská vláda a "nemecký model" sa javí ako veľmi dobré riešenie. Tým pádom by sa nemohlo stať, že by sa fanúšikovia cez noc dozvedeli o veľkom rozhodnutí svojho klubu a nespokojnosť by šli prejavovať do ulíc. Tajomník pre kultúru Oliver Dowden anglickým médiám potvrdil, že dianie v ére koronavírusu a aj následná superligová kríza ukázala systémové slabiny, z ktorých sa treba poučiť a nastaviť lepšie pravidlá pre fungovanie. Futbal totiž v krajine nie je záležitosťou súkromného podnikania, ale dôležitou súčasťou identity, histórie a aj spoločenského života. Po pondelkovom oznámení vzniku Super League navyše politici absolvovali viaceré stretnutia s majiteľmi klubov a zástupcami fanklubov. Kým priaznivcom sa myšlienka zmeny vlastníckych pomerov páči, Sheikh Mansour, Roman Abramovič, Stan Kroenke či rodina Glazerovcov prirodzene nadšení nie sú.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora